Marian Kotleba ze slovenské krajní pravice bude kandidovat na prezidenta

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 31. 5. 2018 14:35
Bývalý hejtman Banskobystrického kraje a předseda krajně pravicové strany ĽSNS Marian Kotleba bude kandidovat na slovenského prezidenta. Ve čtvrtek to sdělil na tiskové konferenci v sídle své strany v Banské Bystrici. Prezidentské volby mají proběhnout na jaře 2019. Andrej Kiska, současná hlava státu, v polovině května oznámil, že se o prezidentské křeslo znovu ucházet nebude. Kandidaturu už oznámilo i několik dalších slovenských osobností, mezi nimi například vědec Robert Mistrík. Kandidáti potřebují pro nominaci podporu nejméně patnácti poslanců Národní rady SR nebo získat aspoň 15 tisíc podpisů od občanů. Kotleba bude kandidovat jako občanský kandidát, čeká ho tedy shánění podpisů.
Marian Kotleba.
Marian Kotleba. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy