Na Slovensku narostla xenofobie, ukázala studie. Třem čtvrtinám lidí by vadilo žít vedle muslimů

ČTK ČTK
15. 12. 2017 16:48
Na Slovensku se za posledních devět let zvýšily xenofobní nálady vůči různým sociálním skupinám. Například vůči muslimům, přistěhovalcům z méně rozvinutých zemí, židovským rodinám nebo párům gayů a lesbiček. Vyplývá to ze studie, kterou v pátek představil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO). Změna nálad podle institutu souvisí i s dřívější migrační krizí v EU. Zatímco v roce 2008 jen 32 procent Slováků uvedlo, že by jim vadilo, pokud by se do jejich sousedství přistěhovala muslimská rodina, letos mělo stejný názor už 73 procent dotázaných. Větší odstup k židům IVO označil za výsledek šíření antisemitismu na sociálních sítích, zejména od krajně pravicové strany Mariana Kotleby.
Větší odstup k židům institut označil za výsledek šíření antisemitismu na sociálních sítích, zejména od krajně pravicové strany Mariana Kotleby.
Větší odstup k židům institut označil za výsledek šíření antisemitismu na sociálních sítích, zejména od krajně pravicové strany Mariana Kotleby. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 19 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 54 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy