Na Slovensku narostla xenofobie, ukázala studie. Třem čtvrtinám lidí by vadilo žít vedle muslimů

ČTK ČTK
15. 12. 2017 16:48
Na Slovensku se za posledních devět let zvýšily xenofobní nálady vůči různým sociálním skupinám. Například vůči muslimům, přistěhovalcům z méně rozvinutých zemí, židovským rodinám nebo párům gayů a lesbiček. Vyplývá to ze studie, kterou v pátek představil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO). Změna nálad podle institutu souvisí i s dřívější migrační krizí v EU. Zatímco v roce 2008 jen 32 procent Slováků uvedlo, že by jim vadilo, pokud by se do jejich sousedství přistěhovala muslimská rodina, letos mělo stejný názor už 73 procent dotázaných. Větší odstup k židům IVO označil za výsledek šíření antisemitismu na sociálních sítích, zejména od krajně pravicové strany Mariana Kotleby.
Větší odstup k židům institut označil za výsledek šíření antisemitismu na sociálních sítích, zejména od krajně pravicové strany Mariana Kotleby.
Větší odstup k židům institut označil za výsledek šíření antisemitismu na sociálních sítích, zejména od krajně pravicové strany Mariana Kotleby. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy