Novináři ze slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu podávají hromadnou výpověď

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2018 10:18
Nové vedení televize a rozhlasu už dříve některé novináře propustilo a čelí kritice, že se snaží veřejnoprávní médium politicky ovlivňovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Bratislava - Pracovníci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) začali hromadně podávat výpovědi. Dvanáct redaktorů a editorů se tak rozhodlo po neúspěšném jednání odborů s ředitelem RTVS Jaroslavem Rezníkem. Uvedl to portál Sme.sk.

Své vysvětlení novináři zveřejnili na Facebooku Zpravodajských odborů RTVS.

"K našemu rozhodnutí jsme nedošli snadno. Máme děti, hypotéky a závazky, ale hlavně - máme tuto práci velmi rádi. Nedokážeme ji však za těchto okolností v RTVS dělat tak svědomitě jako dosud," uvedli novináři.

Mezi těmi, kdo odešli, je například televizní moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, redaktoři Pavol Kalinský a Filip Minich nebo zpravodajka z Bruselu Daniela Hajčáková.

Nyní jim běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Novináři zároveň připustili, že jsou ochotni své výpovědi stáhnout, pokud generální ředitel odvolá vedení zpravodajství.

Cenzura a šikana

Nové vedení televize a rozhlasu už v dubnu některé novináře propustilo a čelí stížnostem, že se snaží veřejnoprávní médium politicky ovlivňovat. Na začátku května se zhruba dvě stovky slovenských žurnalistů podepsaly pod otevřený dopis, ve kterém kritizovaly poměry v RTVS a vedení obvinily z normalizace.

Autoři v dopise tvrdili, že ve vysílání RTVS se začíná projevovat cenzura a že RTVS cíleně šikanuje, omezuje a zbavuje se dlouholetých novinářů, kteří v posledních letech zásadním způsobem přispěli k obnovení důvěry veřejnosti ve veřejnoprávní média.

Proti tomu se vedení RTVS ohradilo. "Naši redaktoři pracují svobodně, bez omezování a politických zásahů. Důrazně proto odmítám tvrzení o normalizaci a zpochybňování odbornosti a morálního kreditu managementu (RTVS)," řekl tehdy ředitel Rezník.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy