Priština - Srbsko má v plánu obsadit část severního Kosova podobně, jako Rusko anektovalo v roce 2014 ukrajinský Krymský poloostrov. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedl kosovský prezident Hashim Thaçi. Vztah sousedních balkánských zemí se v posledních dnech vyhrotil v souvislosti se snahou Bělehradu vyslat do bývalé jihosrbské provincie speciální srbský vlak.
Srbští představitelé v sobotu v Bělehradu vyprovodili vlak ruské výroby ozdobený srbskými vlajkami, kresbami kostelů, klášterů a středověkých měst. Vlak byl ve 20 jazycích pokrytý nápisem Kosovo je Srbsko, byl v něm k dispozici internet a cestující obsluhovaly hostesky oblečené do srbských národních barev.
Místo Kosovské Mitrovice ale vlak skončil nedaleko kosovsko-srbských hranic a nakonec se vrátil dnes kolem čtvrté hodiny ráno zpět do srbské metropole. Jízdu srbská strana zastavila údajně kvůli informacím, že kosovští Albánci se na vlak chystají zaútočit. Podle jiné z verzí naopak vlak na hranicích zastavily speciální kosovské jednotky.
Podle srbského prezidenta Tomislava Nikoliče kroky Kosova ukazují, že chce válku s Bělehradem. Jeho kosovský protějšek se pak nechal slyšet, že cílem celé akce s vlakem bylo "vyprovokovat" Kosovany a vytvořit tak záminku pro Srbsko, aby mohlo vojensky zasáhnout a obsadit severní část Kosova. V této oblasti žije asi 50 tisíc Srbů, kteří nesouhlasí s nezávislostí země a chtějí být opět pod nadvládou Bělehradu.
"Srbským záměrem je použít tento vlak, který dostali darem od Ruska, nejprve k tomu, aby odřízli severní část Kosova a poté, aby ho připojili k Srbsku. Jde o krymský model," uvedl Thaçi.
Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země. V neděli o situaci v oblasti jednala dokonce srbská bezpečnostní rada státu. Prezident Nikolić následně pohrozil vysláním srbských vojáků zpátky do Kosova. "Jestliže budou zabíjet Srby, pošleme tam armádu, všichni tam půjdeme, i já," prohlásil srbský vůdce, který býval členem ultranacionalistické Srbské radikální strany (SRS).
Spojené státy vyzvaly Bělehrad i Prištinu, aby se vyhnuly "nebezpečné rétorice". "Kosovo je suverénní, nezávislou zemí a my respektujeme právo Kosova spravovat, kdo a co překročí jeho hranice," uvedla ve svém prohlášení americká ambasáda v Prištině. "Vyzýváme obě strany, aby se vyhnuly nebezpečné rétorice a pokračovaly v práci na normalizaci vztahů," dodala.
Jak v úterý uvedl i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, napětí na Balkáně prudce vzrostlo. Ke zklidnění situace podle něj musí přispět Evropská unie. Moskva patří mezi hlavní stoupence Bělehradu.
S americkým velvyslancem v úterý jednal srbský prezident Nikolić. Po schůzce uvedl, že politika USA způsobila v regionu "potíže". Jak dodal, doufá, že nová Trumpova administrativa bude mnohem více podporovat srbskou politiku.
Bělehrad i Priština pod tlakem Západu přistoupily na jednání o normalizaci vztahů zprostředkované Evropskou unií. Rozhovory v dubnu 2013 vyústily v dohodu, kterou v Bruselu podepsali tehdejší premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi. Její plná realizace ale naráží na četné potíže.