Helena Truchlá,
ČTK
22. 2. 2021 6:02
Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nachází ve 40 procentech všech infekčních vzorků. Kde se mutace berou a jaký mohou mít dopad na očkování?
Jaké existují verze viru SARS-CoV2?
Po celém světě jich jsou tisíce. Tři z nich jsou ale natolik odlišné, že se na ně vědci pozorně zaměřili: takzvaná britská, jihoafrická a brazilská. Virus mutuje o to víc, čím víc případů se někde objeví. "Nové varianty, které jsou něčím závažné, se objevují v oblastech, jež pandemii nezvládly, jako je Manaus v Brazílii, Jihoafrická republika, Velká Británie anebo bohužel Česká republika," vysvětlil pro Českou televizi molekulární biolog Jan Pačes.
Všechny zmíněné varianty jsou nakažlivější než ta původní z čínského Wu-chanu. Ta se označuje kódem 19A. Je pravděpodobné, že některé z nich způsobují i horší průběh onemocnění covid-19.