Covid-19 a mutace. Rychle se šířící varianty viru hrozí, že zhatí očkovací plány

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
22. 2. 2021 6:02
Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nachází ve 40 procentech všech infekčních vzorků. Kde se mutace berou a jaký mohou mít dopad na očkování?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Britská varianta: rychlejší a škodlivější

Tzv. britská mutace se poprvé objevila na jihu Anglie loni na podzim. Od té doby se rozšířila prakticky po celém světě a označuje se buď kódem 20I/501Y.V1, nebo B.1.1.7. 

Podle dostupných dat je až o polovinu "úspěšnější" (neboli rychlejší) v šíření nákazy než ta původní. Státy včetně Česka proto nyní doporučují nošení účinnější ochrany úst a nosu, ideálně respirátoru třídy FFP2. Nejspíš je i smrtelnější: "Celkový obrázek je 40- až 60procentní nárůst rizika hospitalizace a úmrtí," prohlásil minulý víkend britský epidemiolog Neil Ferguson, který radí vládě ve Spojeném království. 

Právě tam se mutace ještě na začátku prosince vyskytovala asi u třetiny všech pozitivních vzorků, nyní je to přes 90 procent. Podle aktuálních údajů českého ministerstva zdravotnictví je nyní přítomna asi ve 40 procentech pozitivních vzorků z celé země, v nejhůře zasažených oblastech Trutnovska, Chebska a Sokolovska je to až 80 procent. Například v Německu byla zatím prokázána jen u pětiny nákaz.

Otázkou je: jak na tuto i další mutace zabírají již vyvinuté vakcíny? Podle dostupných studií zřejmě méně než na nezmutovanou variantu viru. Podle britské vlády je to ale stále dost na to, aby očkování zpomalilo šíření nákazy. Například firma Novavax, jejíž látka ale zatím nebyla schválena v Evropské unii, uvádí, že účinnost její vakcíny je 89,3 procenta, zatímco proti britské mutaci viru to je 85,6 procenta. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy