Helena Truchlá,
ČTK
22. 2. 2021 6:02
Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nachází ve 40 procentech všech infekčních vzorků. Kde se mutace berou a jaký mohou mít dopad na očkování?
Mutace a vakcíny: souboj s časem
V situaci, kdy se svět snaží porazit nákazu pomocí očkování, představují mutace viru velké riziko. Vakcíny, které by byly speciálně upravené pro boj s dosud známými variantami viru z Británie, Brazílie a Jihoafrické republiky, už začaly vyvíjet firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca.
Stávající vakcíny vyvinuly Pfizer a Moderna pomocí nové technologie, která umožňuje rychlé přizpůsobení očkovací látky. Zásadní bude ale rozhodnout, kdy jsou mutace už natolik odlišné, že je potřeba začít upravovat. Zatím se všude, včetně České republiky, očkuje "prvními verzemi".
Aby Evropská léková agentura (EMA) celý proces urychlila, slíbila tento týden, že upravené vakcíny bude posuzovat zrychleně.