Konzumace alkoholu u žen snižuje riziko obezity

Zpravodajská směna
16. 3. 2010 23:59
Tvrdí to mnohaletá studie, která sledovala tisíce žen
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Americká studie přišla s překvapivým závěrem - ženy, které si občas dopřejí skleničku alkoholu, se nestávají obézními tak často jako jejich abstinující kolegyně.
 
Podle studie, o které informoval zpravodajský server CNN, naopak mají občasné konzumentky alkoholu tendenci svou váhu lehce ztrácet. Riziko obezity či nadváhy se snižuje s větší konzumací alkoholu. V úvahu byly vzaty i vedlejší faktory jako kouření, konzumace ovoce a zeleniny a fyzická aktivita.

Ženy, které konzumovaly přibližně skleničku a půl alkoholového nápoje denně, měly ve srovnání s abstinentkami o 27 procent nižší šanci, že se stanou obézními. Při konzumaci tří skleniček se riziko snížilo více než dvojnásobně.

Každodenní konzumace alkoholu ale zvyšuje riziko rakoviny prsu. Podle odborníka přesto výhody plynoucí z konzumace rozumného množství alkoholu přebijí lehce zvýšené riziko rakoviny prsu.

Foto: Reuters

Odborníci však ženám doporučují nekonzumovat víc jak jeden alkoholický nápoj denně, mužům maximálně dva.

Pro potřeby studie výzkumníci z Harvardu a brighamské školy zaměřené na zdravotnictví zpovídali přes 19 tisíc žen, které mají normální váhu a jsou zdravé. Téměř 40 procent žen nepilo vůbec a jen malé množství konzumovalo více než dva a půl nápoje denně.

Během třinácti let, po které studie probíhala, se staly čtyři z deseti žen obézními. Doktoři říkají, že je to k dnešnímu datu nejsilnější důkaz, že kalorie z jídla a alkoholu nejsou srovnatelné.

"Řada jiných studií, které nejsou tak velké a dobře zpracované, naznačuje, že metabolismus kalorie z alkoholu zpracovává jinak," říká jeden z odborníků.

Není jasné jaký vliv má alkohol na ženy, které již trpí problémy s nadváhou či obezitou. Není také zřejmé, jestli má sklenička vína denně jiné efekty než konzumace několika nápojů jednou či dvakrát za týden.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy