Kongres o Sýrii bojkotovala velká část syrské opozice. Vystoupení Lavrova narušily protesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2018 23:42
Po vyjednávání, které zahrnovalo i několik telefonátů mezi ministry zahraničí Turecka a Ruska, syrští povstalci odletěli ze Soči zpět do Turecka.
Vystoupení Sergeje Lavrova na syrském kongresu v Soči.
Vystoupení Sergeje Lavrova na syrském kongresu v Soči. | Foto: Reuters

Soči - Kongres o Sýrii, který v úterý v Soči uspořádalo Rusko a jehož se účastnila jen malá část syrské opozice, vyzval k zachování územní celistvosti Sýrie. Dohodl se také na vzniku 150členného výboru, který nebude vytvářet novou syrskou ústavu, ale bude jednat o změnách té stávající. Informovala o tom agentura Reuters. Jednání se účastnila syrská vládní delegace, Rusko, Írán, Turecko a také zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

V závěrečném prohlášení účastníci kongresu vyzvali k respektu k územní celistvosti Sýrie. O budoucnosti této země a jejím politickém systému má podle nich rozhodnout syrský lid ve volbách. Zda by v prvních volbách mohli volit také syrští uprchlíci, což požaduje opozice a Západ, nicméně nepadla zmínka. Navzdory přání opozice, aby syrské bezpečnostní složky prošly reformou, v prohlášení stálo, že budou zachovány v současném stavu.

V prohlášení se podle Reuters také uvádí, že syrská armáda má hrát klíčovou roli při "zachování syrských hranic, boji proti zahraničním hrozbám a terorismu".

V závěrečném prohlášení ale podle Reuters není zmínka o syrském prezidentovi Bašáru Asadovi, jehož odstoupení je hlavní podmínkou části syrské opozice pro mírová jednání.

Takzvaný syrský kongres národního dialogu měl původně začít už v pondělí a měl být dvoudenní, nakonec byl zahájen v úterý, a to s několikahodinovým zpožděním. Delegace části syrské opozice, která přicestovala z Turecka, odmítla na poslední chvíli účast mimo jiné proto, že na letišti byly syrské státní vlajky. Kritizovala také pokračující bombardování civilistů v Sýrii.

Po vyjednávání, které zahrnovalo i několik telefonátů mezi ministry zahraničí Turecka a Ruska, nakonec syrští povstalci odletěli zpět do Turecka s tím, že je bude zastupovat turecká strana.

Na kongres nedorazila hlavní opoziční koalice Syrská národní rada (SNC). Bojkotovali ho také syrští Kurdové na protest proti turecké operaci na severu Sýrie. Neúčastnili se ho ani zástupci západních zemí, které podporují jednání o Sýrii vedená OSN. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes ve Francii zopakoval, že jednání o míru v Sýrii by se měla konat pod záštitou OSN, a nikoli Ruska.

Kongres zahájil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který přečetl vzkaz od ruského prezidenta Vladimira Putina. Zdůraznil v něm, že klíčovou roli v mírovém procesu v Sýrii by měla hrát OSN a že cílem tohoto kongresu není její roli podkopat.

Lavrovovo vystoupení narušily výkřiky některých účastníků, kteří kritizovali Moskvu, že při jejím bomardování umírají civilisté. Jiní delegáti naopak křičeli "Ať žije Rusko".

V telefonickém rozhovoru zmocněnec OSN pro Sýrii de Mistura řekl, že nový mírový proces není zapotřebí. Ústavní výbor, na kterém se domluvili účastníci rozhovorů v Soči, se podle něj "stane realitou v Ženevě", kde se konají mírové rozhovory pod záštitou OSN. Dodal, že osobně vybere asi 50 členů tohoto výboru ze syrské vlády, opozice a nezávislých skupin.

 

Právě se děje

Další zprávy