V syrské Východní Ghútě začne platit po půlnoci příměří dohodnuté ve Vídni

ČTK ČTK
26. 1. 2018 19:48
Východní Ghúta je poslední oblastí v blízkosti Damašku ovládaná opozicí. Žije tam na 400 000 lidí a syrská armáda ji obléhá čtyři roky, což komplikuje humanitární dodávky obyvatelstvu.
Muž jde kolem bombardované budovy na damašském předměstí Ghúta.
Muž jde kolem bombardované budovy na damašském předměstí Ghúta. | Foto: Reuters

Vídeň - Syrská vláda a opozice se dohodly na příměří pro východní Ghútu u Damašku. Zbraně mají podle agentury DPA utichnout v pátek večer SEČ. O dohodě DPA informoval mluvčí opoziční delegace Ahmad Ramadán. Agentura Reuters z jiného zdroje získala informaci, že příměří začne platit až v sobotu ráno a že Rusko poskytlo opozici záruku, že syrskou armádu donutí příměří plnit. Delegace jednají od čtvrtka v rámci devátého kola diplomatických rozhovorů organizovaných OSN. Rusko je spojencem syrské vlády.

"Vyjednávací tým (opozice) dostal od Ruska slib....Příměří začne platit po dnešní půlnoci," sdělil Reuters člen vojenského výboru Syrské svobodné armády Ajmán Asámí.

Východní Ghúta je poslední oblastí v blízkosti Damašku ovládaná opozicí. Žije tam na 400 000 lidí a syrská armáda ji obléhá čtyři roky, což komplikuje humanitární dodávky obyvatelstvu.

Agentura Reuters napsala, že pět států, které v syrském konfliktu stojí za opozicí, předalo OSN návrh pro příští rozhovory. Dokument neobsahuje zmínku o osudu syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Reuters vládní vyjednávač ve Vídni návrh zamítl jako "naprosto nepřijatelný", nesouhlasí s ním ani opozice.

Text je míněn jako doporučení prostředníkovi rozhovorů zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi. Vypracovaly ho USA, Jordánsko, Británie, Francie a Saúdská Arábie.

Podle Reuters země navrhují "praktický postup", který umožní pomalé politické změny v Sýrii. De Mistura má vyjednávače zaměřit na změnu ústavy a zorganizování voleb, na něž dohlédne OSN a jichž se zúčastní jak Syřané na území Sýrie, tak ti, kteří odešli. O Asadovi se dokument nezmiňuje, ale doporučuje, aby ústavní změny umožnily oslabení prezidentských pravomocí ve prospěch silnějšího parlamentu. Vyzývá se v něm dále k odchodu zahraničních bojovníků ze Sýrie, což je odkaz na Íránem podporované šíitské oddíly.

Rozhovory ve Vídni dnes končí a příští týden se má na pozvání Ruska v Soči konat akce zvaná syrský mírový kongres. Rusko na ni pozvalo 1600 lidí. Opoziční delegace, která byla nyní ve Vídni, má svou účast potvrdit až po vídeňských jednáních.

 

Právě se děje

Další zprávy