Nepokoje znemožnily volný pohyb zahraničním diplomatům jednajícím o situaci po prezidentských volbách v zemi.
Kabila versus Bemba. Střety pokračují
Vojáci věrní prezidentu Josephu Kabilovi zahájili palbu v blízkosti objektu, v němž právě jednali velvyslanci a zástupci OSN s Kabilovým hlavním politickým soupeřem a bývalým šéfem místních povstalců, viceprezidentem Jeanem-Pierrem Bembou.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Znali jen válku. Teď i svobodu volby
- Mise v Kongu rozděluje Evropu
- Kongo schválilo ústavu, volby budou
Svědci uvedli, že prezidentská garda do přestřelky s Bembovou ochrankou u jeho rezidence nasadila nejméně jeden tank a těžké kulomety.
Mluvčí Eufor Thierry Fusalba agentuře AFP řekl, že evropské síly Eufor nasadily při svém vůbec prvním vojenském zásahu v Kongu do operace, prováděné ve spolupráci s OSN, španělskou jednotku rychlého nasazení, čítající 150 mužů a přes desítku obrněnců.
Podle AP už konžská armáda nařídila vojákům, aby se vrátili do kasáren a složili zbraně.
Volby budou pokračovat
Střelba se v ulicích Kinshasy ozývala druhým dnem. Nepokoje spustilo oznámení výsledků prvního kola historických prezidentských voleb z 30. července.
Podle oficiálních výsledků žádný z kandidátů prezidentských voleb v Kongu nezískal v červencových volbách nadpoloviční většinu hlasů, a volby proto budou na konci října pokračovat druhým kolem.
Šlo o první svobodné volby v bývalé belgické kolonii za více než 40 let.
Bývalá belgická kolonie získala nezávislost v červnu 1960. V roce 1965 se pomocí převratu moci ujal diktátor Mobutu Sese Seko. Jeho režim byl svržen po 32 letech povstáním vedeným Laurentem-Désirém Kabilou, otcem současné hlavy státu.
Občanská válka, která proti Kabilovi vypukla o rok později a do níž se během následujících pěti let zapojily také Rwanda, Uganda a další africké země, si vyžádala na čtyři miliony mrtvých.