reklama
 
 

Konec světa za měsíc? Velký byznys je to už teď

22. 11. 2012
NASA vydala zprávu, v níž uklidňuje, že apokalypsa nepřijde. Nepomohlo to
Doporučujeme

Ciudad de Guatemala - 21. listopadu zbýval přesně měsíc do konce světa. Tedy alespoň podle proroků, kteří tvrdí, že konec mayského kalendáře předznamenává apokalypsu.

"Zaručená informace" o konci světa se rozšířila do takové míry, že americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) cítil potřebu nikdy nevyřčenou mayskou předpověď vyvrátit.

V úterý na svém webu (v sekci často kladené otázky) zveřejnil uklidnění, v němž vysvětluje, že z vesmíru nám v současné době nebezpečí nehrozí.

Konec světa měla podle NASA přinést bájná planeta Nibiru, která se měla už v roce 2003 srazit se Zemí.

Nestalo se, a tak proroci konce světa zkázu posunuli na rok 2012. Spojili ji s koncem mayského kalendáře (to, že se zánik světa v dochovaných pramenech mayské historie neobjevuje, nevadilo). Postupem času se rozšířily i zvěsti o jiných pohromách.

Život ale nevyhubí ani seskupení planet sluneční soustavy do jedné přímky, "přepólování" Země, smrtící erupce na Slunci ani dopad obřího asteroidu.

Mexičtí hoteliéři si lebedí

Přes ujištění historiků, že Mayové s koncem světa nepočítali a že by, pokud by jejich civilizace stále existovala, po půlnoci 21. prosince 2012 prostě sáhli po novém kalendáři, se někteří lidé stále bojí. A obchodníci si mnou ruce.

Na nejrůznějších expedicích na mytická místa totiž pořádně zbohatnou, upozornila agentura AFP. Například guatemalský turistický úřad očekává osmiprocentní nárůst návštěvnosti. Podobné je to i na mexickém poloostrově Yucatán, kde hoteliéři hlásí 90procentní obsazenost. Loni přitom byla kapacita naplněna jen z 81 procent.

Úřady ve středoamerických státech sice vyjadřují pohoršení nad tím, jak Hollywood mayskou kulturu zneužil, pozornost, kterou tím na sebe tato dávná kultura upoutala, nicméně využívají. V Mexiku například na prosinec chystají otevření velkého muzea mayské civilizace.

Ve dnech 20. a 21. prosince chystá zvláštní program hned třináct historicky a architektonicky významných míst. Jednoho z nich - v ruinách mayského města Tikal - se zúčastní i samotný guatemalský prezident Otto Pérez, program bude navíc přenášet televize.

V dalším bývalém centru mayské civilizace, Tortugueru v mexickém státě Tabasco, proběhne hned několik slavností a odborných konferencí.

Velkolepé oslavy mayského kalendáře chystají Mexičané i u Kukulkánovy pyramidy ve zřícenině mayského města Chichén Itzá.

Zkrátka nepřijdou ani mayské památky v Hondurasu a Salvadoru.

autor: Petr Jemelka

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama