Město se chystá na konec světa, jako jediné má přežít

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
1. 8. 2012 11:46
Bugarach podle legendy přežije apokalypsu, obec se bojí zaplavení lidmi z celého světa
Bugarach.
Bugarach. | Foto: Wikimedia Commons

Bugarach - Přijde, či nepřijde? Debaty o tom, zda koncem roku skutečně skončí civilizace tak, jak ji známe, neberou konce.

Starosta Jean-Pierre Delord před rokem a půl jediným výrokem převrátil život všem 194 obyvatelům jihofrancouzského městečka Bugarach.

Vyslovil totiž obavu, že se 21. prosince 2012, na kdy řada lidí předpovídá konec světa, do tohoto městečka poblíž Pyrenejí nahrnou tisíce "blouznivců", kteří věří, že vrcholek Bugarach ve výšce 1231 metrů zůstane ušetřen.

Jak řekl, tak se také stalo. Kvůli jeho výroku však mnohem dřív. Obec od té doby navštěvují turisté i zvědavci a o lokalitě, kde se mimo jiné uchytil prodej prazvláštního zboží a služeb, už psal francouzský i mezinárodní tisk, od New York Times přes Bild, El País až po Daily Telegraph.

"Turisté mi vysvětlovali, že je přilákaly některé bizarní věci, létající talíře nebo esoterické osoby," řekl agentuře AFP Patrick, který sem přijel z pařížského předměstí.

Véronique z Bretaně zase přitáhla hora označovaná za svatou, jež prý "vyzařuje mnoho energie".

Richard a Karen z Velké Británie přijeli do Bugarachu strávit líbánky a zmíněným povídačkám se smějí. "Nikdo nebude věřit, že jsme pár dní po svatbě hledali vesmírné koráby s mimozemšťany," říkají.

Starosta mezitím na radnici shromáždil pěknou hromádku pošty. Některé dopisy jsou zajímavé: kdosi navrhuje, aby se tu uspořádal koncert Pink Floyd, jiný nabízí těm, kdo mají strach z apokalypsy, že se za ně bude za skromnou částku 60 eur modlit.

Nepomohlo ani pojištění na apokalypsu

Když někteří chtěli na internetu prodávat "pravé" kameny z Bugarachu, Delord vznesl žalobu. Není však v zásadě proti tomu, aby se archivovaly dopisy obsahující pisatelovu poslední vůli.

Radnice dostala nejpozoruhodnější dopisy. Na jedné pohlednici se například oznamuje "lidská oběť v lesích".

"Ukázal jsem to policii," říká starosta. "Nyní je lokalita pod dohledem a začala se tím zabývat vládní komise pro boj proti sektám. "Nepřeji si, aby se naše městečko dostalo do rukou apokalyptických hnutí, která by nás zmasakrovala."

Zároveň je ale spokojen s obrovskou publicitou, která podle něho bude trvat i po 21. prosinci. Návštěvnost městečka se podle radnice zdvojnásobila. Avšak cedule na domech s nápisem "na prodej" značí, že na místním trhu s nemovitostmi se záměry vyšší moci s Bugarachem neprojevily.

Nebývalý zájem o město navíc může mít i své stinné stránky. "Považují nás za město bláznů a tohle označení nám zůstane," prohlašuje Sigrid Bernard, majitel Domu přírody, místní noclehárny.

 

Právě se děje

Další zprávy