Kim se po 20 dnech objevil na veřejnosti. Otevřel továrnu na hnojiva, oznámila KLDR

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2020 6:45
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se po třech týdnech objevil na veřejnosti. Podle tiskové agentury KLDR se účastnil slavnostního otevření továrny na hnojiva v provincii Severní Pchjongan.
Vůdce KLDR Kim Čong-un slavnostně přestřihává pásku při otevření továrny na hnojiva.
Vůdce KLDR Kim Čong-un slavnostně přestřihává pásku při otevření továrny na hnojiva. | Foto: Reuters

Pokud se informace potvrdí, Kim tak ukončil spekulace o svém zdravotním stavu, které se začaly šířit poté, co se bez vysvětlení neúčastnil oslav výročí narození svého děda a zakladatele státu Kim Ir-sena.

Ceremonie v továrně se podle státních médií účastnily i další špičky komunistického režimu včetně sestry diktátora Kim Jo-čong. 

"Kim Čong-un se za zvuků uvítací melodie zapojil do slavnostní události. Všichni účastníci mu bouřlivě provolávali slávu," napsala agentura severokorejská státní agentura KCNA.

Na jedné ze zveřejněných fotografií Kim přestřihává červenou pásku, na druhé si spolu se zástupci továrny prohlíží nový provoz. Na obou snímcích působí odpočatě a v dobré náladě.

KCNA také uvedla, že Kim vyjádřil spokojenost s výrobním systémem továrny a uvedl, že závod "významně přispěje k pokroku v chemickém průmyslu a výrobě potravin v zemi."

Agentury Reuters a DPA ještě před zveřejněním fotografií zdůraznily, že zprávy o přítomnosti Kima na veřejnosti nelze z nezávislých zdrojů ověřit. Britský server BBC i po zveřejnění snímků upozornil, že se informaci KCNA nepodařilo zatím jinému médiu ověřit.

Vůdce KLDR Kim Čong-un se od 11. dubna poprvé ukázal na veřejnosti, otevřel továrnu na hnojiva.
Vůdce KLDR Kim Čong-un se od 11. dubna poprvé ukázal na veřejnosti, otevřel továrnu na hnojiva. | Foto: Reuters

Severokorejský diktátor se neobjevil na veřejnosti od 11. dubna. Média kvůli dlouhé nepřítomnosti šestatřicetiletého vůdce KLDR na veřejných akcích v poslední době spekulovala o tom, že má možná vážné zdravotní problémy. Psalo se o tom, že prodělal kardiovaskulární zákrok či dokonce, že je ve vegetativním stavu.

Otázku ohledně zdravotního stavu Kim Čong-una dostal na pátečním brífinku i americký prezident Donald Trump. Řekl, že má o Kimovi informaci, kterou zveřejní až nastane pravý čas.

Webový portál Daily NK, který údajně získává informace od severokorejských přeběhlíků, napsal s odkazem na své zdroje, že se Kim zotavuje po "kardiovaskulárním chirurgickém zákroku". Tato tvrzení ovšem popřela jihokorejská vláda i Trump. Jihokorejský ministr pro sjednocení v úterý prohlásil, že důvodem Kimovy státnické pauzy jsou možná jeho obavy z nákazy koronavirem.

Poté, co se zprávy o Kimově veřejném vystoupení objevily, se novináři během pátečního brífinku v Bílém domě obrátili s žádostí o komentář na prezidenta Trumpa. "Raději bych to ještě nekomentoval," řekl Trump. "Máme k tomu co říci, ale uděláme to, až nastane vhodný čas," dodal.

Kimova nepřítomnost na veřejnosti se začala v médiích poprvé řešit poté, co se nezúčastnil oslav narozenin jeho dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena 15. dubna, což je v zemi důležité výročí. 

V poslední době proto analytici dokonce psali i o možných Kimových nástupcích v čele země. Jedním ze zmiňovaných jmen byla právě i jeho sestra Kim Jo-čong, která bývá v poslední době označována za číslo dvě v mocenské hierarchii Severní Koreje a která se také zúčastnila bratrových schůzek s americkým či čínským prezidentem.

O vážném zdravotním stavu či dokonce smrti severokorejského diktátora se hojně spekulovalo i v roce 2014, kdy se Kim na veřejnosti neobjevil dokonce 40 dní.

Video: Kam se schoval Kim před koronavirem?

Kam se schoval Kim před koronavirem? | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy