Atény - Řecký parlament v pátek schválí nový rozpočet. Je to jisté na 99 procent, protože vláda velké koalice konzervativců a socialistů má většinu poslanců.
Rozpočet je to vpravdě historický. Zaprvé jde o první návrh rozpočtu s přebytkem po více než čtyřiceti letech, jak uvádějí statistiky.
Za druhé Řecko po pěti letech útrap v podobě drastického škrtání penzí, platů a výdajů téměř na cokoliv čekají konečně dobré zprávy.
Ekonomika by po letošním mírném růstu 0,6 procenta měla v příštím roce stoupnout o 2,9 procenta. Poprvé po šesti letech přestala klesat. Státní dluh se sníží ze 177 procent HDP na 168 procent.
Kabinet se chystá některá razantní úsporná opatření zrušit. Například sníží takzvanou daň solidarity, kterou odváděl v posledních letech každý Řek do státní pokladny. Sníženo bude také zdanění topných olejů pro domácnosti.
Balkánská země oficiálně ukončí program mezinárodní pomoci, v jehož rámci dostala v roce 2010 k odvrácení bankrotu celkem 240 miliard eur.
Rozpočet na příští rok ještě schválí takzvaná trojka, která dohlížela na plnění řeckých závazků. Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise. Naposledy.
Náměstek ministra financí Christos Staikuras řekl deníku To Vima, že země vstupuje do období udržitelného hospodářského růstu.
Jinými slovy stává se normální evropskou zemí poté, co na přechodné období připomínala spíše Afriku nebo Latinskou Ameriku.
Řecká ekonomika se oproti roku 2008 zmenšila o čtvrtinu, nezaměstnanost vystoupala až na sedmadvacet procent.
Teď – snad – nastává obrat. "Je to výsledek nebývalých obětí řeckých domácností a podniků. Tyto oběti nesmějí být zapomenuty," prohlásil Staikuras.
Optimismus sdílí i německá kancléřka Angela Merkelová. V úterý pochválila Atény za snahu dostat se z hluboké krize a slíbila, že "Německo udělá vše, co je v jeho silách, aby Řecku nadále pomáhalo."
Demonstrace v řecké metropoli z konce roku 2012, které přetékaly nenávistí k Německu a na nichž někteří účastníci v den návštěvy kancléřky v Aténách vystupovali z recese v uniformách SS, jsou zřejmě zapomenuty.
Řecký premiér Antonis Samaras má i politický důvod, proč právě nyní ohlásit, že nejhorší má země za sebou. Na jaře se bude ucházet o prezidentský úřad a v parlamentu potřebuje i hlasy některé z opozičních stran. Při pokračování tvrdých úsporných opatření by se mu je zřejmě nepodařilo sehnat.