Masakr Izraelců oslavovali v Berlíně cukrovím. Německo zakáže síť podporující Hamás

Martin Novák Martin Novák
3. 11. 2023 16:47
Německá vláda se rozhodla pro krok, o němž některá média už v předstihu informovala. Zakročila proti mešitám a spolkům, které vybírají peníze pro palestinskou teroristickou organizaci Hamás.
Foto: Reuters

Ministryně vnitra Nancy Fraeserová oznámila, že aktivity seskupení s názvem Samidún jsou v Německu nelegální. Týká se to i činnosti na internetu a sociálních sítích. Zároveň potvrdila, že německá justice bude důsledně dbát na dodržování zákazu propagace Hamásu, který platí už od roku 2021.

Pro zákaz propagace Hamásu a všech, kdo jsou s ním spojení, se minulý měsíc v Bundestagu vyslovili poslanci sociální demokracie, křesťanských demokratů i Zelených. Webová stránka uskupení Sámidún ale byla v pátek 3. listopadu stále ještě dostupná.

Pro Německo je situace citlivá vzhledem k jeho historii a vyvraždění šesti milionů Židů za druhé světové války. "Antisemitismus nemá v Německu místo," prohlásil kancléř Olaf Scholz. Ministryně Fraeserová ve čtvrtek uvedla, že vyzývat ke zničení Izraele nebude v Německu nikdy legální.

Lidí s palestinskými kořeny nebo předky žije v Německu přibližně sto tisíc. Kontrarozvědka vede v evidenci necelých pět stovek aktivních stoupenců a propagátorů Hamásu. Hněv ale vyvolala v Německu velmi medializovaná demonstrace v berlínské čtvrti Neukölln, kde část účastníků demonstrace na podporu Palestinců fyzicky napadala policisty, provolávala slávu Hamásu a křičela, že "Neukölln promění v Gazu".

Policie také zaznamenala, že někteří lidé v Neuköllnu po útoku Hamásu na Izrael 7. října rozdávali bonbóny a jiné cukroví. Jde o arabský zvyk, kterým se dává najevo radost nad určitou událostí. Neukölln je čtvrť, kde žije mnoho přistěhovalců z Turecka a Blízkého východu nebo jejich potomků, narozených už v Německu. "Oslavovat v Německu útoky Hamásu na Izrael není možné tolerovat," upozornila ministryně Fraserová.

"Porážka Izraele jakýmikoliv prostředky"

Organizace Samidún vznikla v roce 2012 a jejím deklarovaným cílem byla podpora Palestinců vězněných v Izraeli. Podle německé kontrarozvědky stáli u zrodu této skupiny bývalí členové Lidové fronty pro Osvobození Palestiny. Levicově orientované teroristické organizace, která útočila na Izrael nejvíce v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Nejvíce aktivní je Samidún ve spolkové zemí Severní Porýní-Vestfálsko. Letos zorganizovala demonstraci v Kolíně nad Rýnem. V říjnu 2022 skupina uspořádala protest před sídlem Evropského parlamentu v Bruselu. Řečník Muhammad Chatíb na ní vyzval k "porážce Izraele, Evropské unie a Spojených států jakýmikoliv prostředky".

"Nesmíme podezřívat kolektivně všechny muslimy v naší zemi. Proto je vyzývám, aby se vymezili od teroru Hamásu," prohlásil v rozhovoru pro server Münchner Merkur Markus Söder, politik, který je zároveň předsedou bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) a přichází v úvahu jako možný budoucí kancléř.

Německá justice už v roce 2014 zakázala v zemi propagaci organizace Islámský stát a o šest let později také libanonského Hizballáhu. Některé mešity v zemi se staly v minulosti útočištěm teroristů: část únosců a sebevražedných atentátníků z 11. září 2001 se scházela v hamburské mešitě al-Kuds (arabsky Jeruzalém) a policie také opakovaně zasahovala v Islámském centru v Brémách. Mešitu nařídilo ministerstvo vnitra zavřít v roce 2010 a Islámské centrum o šest let později.

Video: Klíčovým bojištěm jsou tunely Hamásu pod Pásmem Gazy

Proč jsou tunely Hamásu pod Gazou pro Izrael klíčovým bojištěm? | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy