Fotbal, Hamás a Izrael. Výroky některých arabských hráčů v Německu tvrdě narazily

Martin Novák Martin Novák
28. 10. 2023 10:22
Válka Izraele s Hamásem vnesla napětí i do evropského fotbalu. Zejména v německé Bundeslize budí vášně projevy na sociálních sítích některých hráčů arabského původu.
Marocký stoper Bayernu Mnichov Noussair Mazraoui (vpravo) přestoupil loni z Ajaxu Amsterdam.
Marocký stoper Bayernu Mnichov Noussair Mazraoui (vpravo) přestoupil loni z Ajaxu Amsterdam. | Foto: Reuters

V Bundeslize hraje mnoho fotbalistů původem z muslimských zemí, kde je veřejné mínění na straně Palestinců a proti Izraeli. Německo je ale zároveň vzhledem ke své historii citlivé na projevy, které zavánějí nenávistí vůči Židům. Kancléř Olaf Scholz nedávno uvedl, že antisemitismus v Německu není a nebude tolerován.

První hráčem, který se v Německu dostal kvůli konfliktu na Blízkém východě do problémů, byl stoper mistrovského Bayernu Mnichov Noussair Mazraoui. Maročan narozený v Nizozemsku na svůj instagramový profil napsal, že přeje "vítězství našim utiskovaným bratřím v Palestině".

Vedení Bayernu čelilo tlaku, aby Mazraouiho vyřadilo z kádru. Dokonce od některých vlastních fanoušků. Fotbalista ale svůj příspěvek smazal. "Ujistil nás, že rozhodně odsuzuje terorismus a nechtěl svým vyjádřením nikoho zranit," řekl ředitel Bayernu Jan-Christian Dreesen a dodal, že se klub nerozhodl stopera nijak potrestat.

Maročan ale minulý týden po debatě kolem svých názorů nenastoupil k utkání proti Mohuči. Oficiálně kvůli zranění, ale němečtí sportovní komentátoři tomuto zdůvodnění příliš nevěřili.

Vedení Bayernu pak vydalo tiskovou zprávu, v níž uvedlo, že bavorský klub stojí za židovskou komunitou v Německu a za Izraelem. Situace v mnichovském týmu je delikátní i tím, že dres Bayernu obléká také momentálně jediný izraelský fotbalista v Bundeslize - třiadvacetiletý brankář Daniel Perec, který přišel do Mnichova před touto sezonou z klubu Maccabi Tel Aviv. Když v sobotu diváci v mohučské MEWA Aréně drželi minutu ticha za oběti války na Blízkém východě, kamera německé televize zabírala právě Perecovu tvář.

Pro Maročana Mazraouiho nejde o první takzvaně nefotbalovou kontroverzi. V květnu veřejně podpořil svého spoluhráče z marocké reprezentace a hráče francouzského klubu FC Toulouse Zakariu Aboukhlala, který odmítl nastoupit do zápasu francouzské ligy v dresu podporujícím LGBT komunitu.

Konec útočníka Mohuče

Právě soupeř Bayernu z minulého bundesligového kola - Mohuč - řešil v souvislosti s Hamásem a Izraelem ještě větší problém a vyřešil ho radikálněji. Vyřadil ze soupisky Nizozemce marockého původu Anwara El Ghaziho. Ten sdílel na sociálních sítích příspěvek, de facto vyzývající ke zničení Izraele. Objevil se v něm známý slogan "za Palestinu od řeky k moři". Podle něj by se Palestina měla rozkládat od řeky Jordán ke Středozemnímu moři, čili namísto Izraele.

Bývalý útočník anglické Aston Villy, který do Mohuče přestoupil letos v létě, příspěvek za několik hodin smazal a namísto něj napsal: "Chci zdůraznit, že jsem pro mír." Vyzval také všechny k větší empatii a ke snaze více pochopit historii konfliktu na Blízkém východě.

Škoda ale již byla napáchána a vedení klubu se rozhodlo El Ghaziho vyhodit, přestože Mohuč začala sezonu katastrofálně a po osmi kolech je bez jediného vítězství na posledním místě tabulky.

"Respektujeme, že na složitý konflikt na Blízkém východě jsou různé názory. Nicméně klub se distancuje od obsahu tohoto příspěvku, protože je v rozporu s jeho hodnotami," uvedlo vedení fotbalového klubu ze spolkového státu Hesensko. Následně přijalo rozhodnutí, že El Ghazi v Mohuči skončil.

"Je to těžké, protože jsme El Ghaziho získali v létě. Ale podporuji toto rozhodnutí, udělali jsme správnou věc," řekl k tomu dánský trenér Mohuče Bo Svensson.

Klub s dnešním názvem FSV Mainz 05 přitom v roce 1905 založil Žid Eugen Salomon, který o sedmatřicet let později zahynul ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Ulice, která vede ke stadionu MEWA Aréna, nese jeho jméno.

Problémy má i Benzema

K válce se vyjádřili i fotbalisté hrající jinde než v Německu. Bývalý francouzský hvězdný útočník Realu Madrid Karim Benzema nyní působí v Saúdské Arábii a bombardování Gazy označil za nespravedlivé, nešetřící ženy a děti.

Francie je v napětí po vraždě učitele ve městě Arras, kterou spáchal islamistický terorista. Ministr vnitra Gérald Darmanin se v televizním vysílání neudržel a prohlásil, že Benzema je napojený na Muslimské bratrstvo, organizaci, z níž před pětatřiceti lety vznikl Hamás. Benzema je synem alžírských přistěhovalců a už v minulosti provokoval ve Francii tvrzením, že sice ve fotbale reprezentuje Francii, ale jeho vlastí je Alžírsko. Označuje se za praktikujícího a hluboce věřícího muslima.

Egyptský útočník FC Liverpool Mohamed Salah má opačný problém. Egyptská média jej kritizovala, že nevyužívá svého vlivu ke kritice Izraele. Nakonec 18. října vydal fotbalista na sociální síti X prohlášení, ve kterém vyzval svět k zastavení násilí a k dopravení humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Video: Jsme připraveni úplně zničit Hamás, říká šéf izraelské armády

"Bude útok za útokem. Už jsme připraveni úplně zničit Hamás," prohlásil šéf izraelské armády. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/Twitter/IDF
 

Právě se děje

Další zprávy