Koncern BP stane kvůli ropné skvrně před soudem

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
16. 12. 2010 6:49
Společnosti zabývající se těžbou ropy zanedbaly podle USA bezpečnostní opatření.
Při havárii vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy
Při havárii vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy | Foto: Reuters

Washington - Vláda Spojených států se rozhodla zažalovat koncern BP a dalších osm společností v souvislosti s havárií vrtné plošiny Deepwater Horizon. Po katastrofě z 20. dubna vyteklo do Mexického zálivu pět milionů barelů ropy a trvalo několik měsíců, než se havarovaný vrt podařilo ucpat.

USA tvrdí, že BP a další firmy zanedbaly bezpečnostní opatření, ačkoliv odpovědní pracovníci věděli, že hrozí katastrofa. Při explozi plošiny zahynulo jedenáct zaměstnanců koncernu a v důsledku šíření ropné skvrny byly znečištěny stovky kilometrů pobřeží a zabity tisíce mořských ptáků a savců.

Mezi obviněnými firmami figuruje spoluvlastník práv na využívání havarovaného vrtu Anadarko Petroleum, vlastník plošiny Transocean Holding LLC nebo pojišťovací společnost QBE Underwritting/Lloyd's Syndicate 1036.

Naopak mezi nimi není firma Haliburton, která se po dlouhé týdny neúspěšně pokoušela o cementáž vrtu či Cameron International, jež poskytla vlastní vrtné zařízení. 

"Snažíme se prokázat, že uvedené firmy mohou za škody vzniklé v důsledku katastrofy, stejně jako za ekonomické ztráty, a že nebývalým způsobem bylo poškozeno životní prostředí," citovala agentura Reuters ministra spravedlnosti USA Erika Holdera.

V souvislosti s největší ropnou katastrofou v dějinách Spojených států vyhlásil prezident Barack Obama několikaměsíční moratorium na hlubokomořské vrty.

Škody za 40 miliard

Žaloba je založena na porušení amerického zákona o ochraně moří z roku 1990, k jehož dodržování se příslušné firmy zavázaly. 

Celkovou výši škod odhaduje koncern BP, který musel po havárii začít rozprodávat část svého majetku, na 40 miliard dolarů.

Právní experti odhadují, že bude trvat roky, než se obě strany sporu dohodnou na - podle všeho - mimosoudním vyrovnání.

Podle příslušného zákona z roku 1990 je těžařská společnost povinna zaplatit USA 4300 dolarů za každý barel uniklé ropy, pokud se prokáže, že zanedbala bezpečnostní opatření.

Spojené státy budou hledat odškodnění také v souvislosti se zákonem o ochraně ohrožených druhů.

Koncern BP souhlasil s tím, že převezme veškeré náklady spojené s likvidací havárie a odstraněním následků ropné skvrny. Zpochybňuje ale množství ropy, které do Mexického zálivu vyteklo a které je založeno především na odhadech.

Společnosti Anadarko a Transocean se snaží veškerou vinu za havárii svalit na BP.

 

Právě se děje

Další zprávy