Bratislava - Dvaadvacet let po pádu komunismu vyšetřuje slovenská policie místní komunistickou stranu.
Zajímá ji hlavně to, zda nástupnická partaj nepopírá zločiny komunismu, což je od září trestný čin.
O vyšetřování rozhodla minulý týden Generální prokuratura. Reagovala tak na zjištění novinářů z deníku Sme.
Ti upozornili na web Komunistické strany Slovenska (KSS), kde se ještě v neděli psalo "tak jako neexistuje kolektivní vina, neexistují ani žádné zločiny komunismu".
"Zločiny neexistují"
KSS zveřejnila prohlášení v létě, kdy parlament schválil novelu trestního zákona. Od září je tedy popírání, zpochybňování, schvalování nebo omlouvání holocaustu, fašistických či komunistických zločinů trestným činem. Provinilcům hrozí šest měsíců až tři roky vězení, píše Sme.
"Jsme přesvědčení, že zločiny komunismu jako systém neexistují. Aktéry vždy byli nějací lidé, kteří se dopustili chyb. Ty je možné stíhat," vyjádřil se pro slovenské noviny předseda KSS Jozef Hrdlička.
Po komunistických zločinech pátrá na Slovensku Ústav paměti národa. Vyšetřování vést nemůže, a proto se vždy obrací na Generální prokuraturu, s jejíž prací je ale dlouhodobě nespokojený. Podle Sme poslali historici prokurátorům asi padesátku případů, žádný z nich ale neskončil žalobou.
Zločinci unikají
Dodnes nebyl odsouzen nikdo z bývalých vysokých funkcionářů. Trestu unikají například Vasil Biľak nebo poslední šéf tajné policie Alojz Lorenc.
KSS se do slovenského parlamentu dostala po revoluci jen jednou - v roce 2002, kdy ve volbách získala 6,32 procent. Loni se její preference propadly pod hranici jednoho procenta.
Deník Sme upozorňuje, že v Česku předložil návrh na pozastavení činnosti KSČM ministr vnitra Jan Kubice. V nejbližší době má dokument projednat vláda.