Slováci rozhodli: Za popírání zločinů komunismu vězení

Ladislav Bariak ml., Aktuálne.sk
14. 7. 2011 11:54
Novela trestního řádu počítá i s tresty
V údolí stojí ohromná budova měnírny. Říkalo se jí turbo.
V údolí stojí ohromná budova měnírny. Říkalo se jí turbo. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Nejen takzvaná osvětimská, ale i jáchymovská lež bude na Slovensku trestným činem. Každému, kdo bude popírat zločiny napáchané komunistickým režimem, tak hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Počítá s tím novela trestního řádu z dílny Občanské konzervativní strany, kterou ve středu schválil slovenský parlament.

Ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) upozorňuje, že novinka nemá za cíl primárně někoho stíhat, ale je především symbolická.

"Tento parlament, tato koalice si uvědomuje, jak důležité jsou morálka a paměť. Neměli bychom zapomínat na to, co se v minulosti stalo. Popíraní těchto zločinů je totiž opravdu lží," řekla Aktuálne.sk.

Podívejte se, jak to nyní vypadá v lágru v Jáchymově:

Za mříže kvůli smlouvám i kupčení s hlasy

Po schválení novely trestního řádku se musí na případné tresty připravit i veřejní činitelé, kteří připojí svůj pocit pod zjevně nevýhodné smlouvy. V případě, že by tím státu vznikly velké škody, mohli by činitelé putovat za mříže až na pět let.

"Není mým cílem, aby se funkcionáři tohoto opatření báli, ale aby přemýšleli, než dají smlouvu na papír. Věřím, že (novela) bude působit především preventivně. Budu spokojená,k pokud takové škody nebudou vůbec vznikat," vysvětluje ministryně.

Zajímavou novinkou bude i trestání takzvané volební korupce, respektive kupčení s hlasy. O tom se sice často hovoří především ve spojitosti s romskými osadami, ale dosud nebylo možné takové počínání trestat.

"Když budou jasné důkazy, mohou být takoví lidé odsouzen," uzavřela Žitňanská.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy