Washington - Tajná 20stránková složka amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na Martina Luthera Kinga popisuje vůdce černošského hnutí jako chronického záletníka se "sexuálními úchylkami", napojeného na americké komunisty.
King byl jako ikona občanského hnutí v USA trnem v oku tehdejší vládě prezidenta Johnsona pro své levicové názory. Nikdy ale nebylo jasné, co proti němu tajné služby USA konkrétně podnikaly.
Nově zveřejněné archivní dokumenty FBI jsou datované tři týdny před Lutherovým zastřelením v dubnu 1968.
Byly uvolněné v rámci materiálů, osvětlujících vyšetřování vraždy amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963.
Kennedy přitom není v těchto materiálech vůbec zmíněn a není jasné, proč byly drženy v tajnosti 50 let, uvádí server BBC.
Zprávy z třetí ruky
Dodává zároveň, že neexistuje důkaz o tom, že by byly informace FBI o Lutherovi pravdivé. Řada z nich pocházela z odposlechnutých rozhovorů nebo od třetích osob.
Tvrzení, že Martin Luther King má milenku, se kterou čeká dítě, pocházela podle FBI od "velmi spolehlivé osoby z Los Angeles, která má příslušné kontakty".
"...by the content of their character." https://t.co/VHgkLXpCaM
— Joseph David (@helloitsjaydee) October 26, 2017
Jiné informace FBI obviňují charismatického černošského vůdce z toho, že se obklopil poradci s intenzivními kontakty na komunistickou stranu USA, kteří schvalovali jeho projevy.
Nebo že jím založená organizace Southern Christian Leadership Conference využívá ke svému fungování daňové úniky.
King se podle anonymních zdrojů FBI zapojoval do "opileckých sexuálních orgií" a nutil mladé ženy, aby se jich účastnily.
Jiné zprávy agentů uvádějí, že měl jako ženatý muž se čtyřmi dětmi mimomanželský poměr s několika ženami včetně zpěvačky Joan Baezové.
Z dokumentu není jasné, proč FBI kompromitující informace na Martina Luthera Kinga v roce 1968 shromažďovala. Rok předtím dostal tento černošský aktivista Nobelovu cenu míru a stal se ikonou amerického hnutí za občanská práva.
Podle některých náznaků z nově zveřejněného archivního dokumentu se FBI obávala Kingova plánovaného pochodu na Washington, který podle jejích informací mohou ovlivnit "komunisté a černí nacionalisté, kteří mají blízko k násilí".
Martin Luther King byl zavražděn 4. dubna 1968 v Memphisu v americkém státě Tennessee, několik týdnů před plánovaným pochodem na Washington.
.