Komise se vložila do sporu o právní stát v Polsku. Země může v EU přijít až o hlasovací práva

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 20. 12. 2017 14:27
Evropská komise zahájila proceduru proti Polsku, která může vést až k odebrání hlasovacích práv v Radě EU. Podle polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) je rozhodnutí politicky motivované.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise oznámila, že spouští proceduru proti Polsku, která může vést až k odebrání hlasovacích práv v Radě EU. Oznámil to její místopředseda Frans Timmermans.

Komise zemi viní z porušování základních hodnot unie. Postup podle sedmého článku Lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí je mimořádně třaskavým řešením už řadu měsíců se vlekoucího sporu mezi komisí a Polskem o stav právního státu v zemi.

Místopředseda komise Frans Timmermans řekl, že nyní existuje vážné nebezpečí, že bude narušen právní stát v Polsku. Komise nabízí tříměsíční prostor k jednání a zahajuje proceduru podle článku 7 Lisabonské smlouvy.

Pokud by Polsko udělalo požadované změny do tří měsíců, komise svůj názor podle Timmermanse změní. Podle něj to pořád není ona "jaderná možnost", ale další pokus s Polskem jednat.

Polsko spoléhá na Orbána

Po iniciování procedury musí čtyři pětiny členů EU rozhodnout, že existuje vážné riziko porušování zásad právního státu. V dalším kroku pak státy schvalují jednomyslně možné sankce. V tomto bodě se polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) spoléhá na maďarského spojence Viktora Orbána, že opatření bude vetovat.

Místopředseda maďarské vlády Zsolt Semjén se podle Reuters už nechal slyšet, že Maďarsko se za Polsko postaví a opatření vetuje.

"Bylo to rozhodnutí s těžkým srdcem, ale donutila nás k tomu fakta," řekl Timmermans. Právní stát je nutná podmínka k efektivní spolupráci členských států. "Je to základ toho, čím Evropská unie je," upozornil.

"Je to politické rozhodnutí," ohradil se polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Podobně hovoří i mluvčí polské vládní strany Právo a spravedlnost.

Timmermans kritizoval změny soudců v Ústavním soudu, minulý týden schválené zákony umožňující politickou výměnu členů Nejvyššího soudu i soudce obecných soudů.

"V Polsku nyní nemůže být zaručena ústavnost právních rozhodnutí," řekl Timmermans. Evropské komisi vadí koncentrace moci v rukou ministra spravedlnosti, který je zároveň generálním prokurátorem, a navíc ještě poslancem. Spojení posledních dvou funkcí vylučuje polská ústava.

Morawiecki přijede v lednu do Bruselu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tweetoval v polštině, že středa je "těžký den pro Polsko", a pozval premiéra Mateusze Morawieckého k jednáním do Bruselu.

Polská vládní mluvčí potvrdila, že Morawiecki přijede na společnou schůzku v lednu. Premiér na Twitteru ujistil, že je Polsko oddané právnímu státu stejně jako komise. Zároveň přiznal, že polský soudní systém je nutné reformovat.

"V Polsku i v Maďarsku zaznívalo, že soudy nejsou efektivní, což je důležitý argument, který vede k tomu, že velká část veřejnosti souhlasí s reformami, které vlády v obou zemích provádějí," řekla Aktuálně.cz česká ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která se jako členka Benátské komise Rady Evropy účastnila hodnocení změn polského soudnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy