Juneau (Aljaška) - Naděje republikánského kandidáta Johna McCaina na vítězství v amerických prezidentských volbách dostaly další trhlinu.
Jeho kandidátka na úřad viceprezidenta Sarah Palinová podle vyšetřovací komise aljašského parlamentu jako guvernérka státu zneužila pravomoci, když letos v červenci propustila jednoho z klíčových mužů svého úřadu.
Ze své funkce se musel poroučet šéf vnitřní bezpečnosti Walter Monegan. Významnou roli při rozhodování o tom, zda v úřadu setrvá, sehrála údajně skutečnost, že odmítal propustit člena aljašských bezpečnostních složek a bývalého švagra Palinové Mika Wootena, se kterým její sestra vedla tvrdý boj o společné dítě.
Tlak na úředníky vyvíjel zejména její manžel Todd Palin, ale guvernérka neučinila nic, aby tomu zabránila. Palin k tomu navíc použil kancelář guvernérky a aljašské státní zdroje.
"Guvernérka Palinová vědomě dopustila, aby pokračovala situace, kdy byl vyvíjen nepřípustný tlak na několik podřízených, aby bylo napomáháno osobní agendě... propustit vojáka Michaela Wootena," stojí ve zprávě komise.
"Disponovala autoritou a mocí, aby žádala pana Palina, aby přestal s kontaktováním podřízených, ale selhala v tom," míní vyšetřovatelé.
Zpráva vyšetřovací komise uvádí, že osobní spory nebyly jediným důvodem Moneganova propuštění, ale k vyhazovu určitě přispěly.
Problémy Sarah Palinové přicházejí v době, kdy republikánský kandidát John McCain významně zaostává v preferencích za demokratem Barackem Obamou, který by v současnosti získal většinu volitelů nutnou pro zvolení do Bílého domu.
Mluvčí McCaina a Palinové Meg Stapletonová se snažila negativní vyznění zprávy obrátit. Prohlásila, že zpráva ukázala, že Palinová "jednala řádně a zákonně", když Monegana propustila.
Stapletonová také uvedla, že vyšetřování je politicky zmanipulované.