McCain nezvládl klíčový duel, do Bílého domu míří Obama

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
8. 10. 2008 10:20
Exkluzivně : První analýza střetu v televizní debatě s voliči
Foto: Reuters

Co řekl průzkum CNN ------------------- * 54% diváků považuje za vítěze Obamu, 30% McCaina * v otázce ekonomické krize má Obama dvacetiprocentní náskok Co bude dál ----------- * poslední třetí předvolební debata se koná 15. října * volebním dnem je úterý 4. listopadu

Analýza - Tváří v tvář nerozhodnutým voličům, nuceni odpovídat přímo na jejich otázky uprostřed vážné finanční krize. Druhá televizní debata amerických prezidentských kandidátů připravila scénu pro překvapení a odvážné politické postoje.

Neformální styl měl svědčit McCainovi, jehož projevy nejsou jinak příliš plynulé
Neformální styl měl svědčit McCainovi, jehož projevy nejsou jinak příliš plynulé | Foto: Reuters

Desítky milionů Američanů, kteří duel sledovali, se nedočkali ani jednoho.

Tím, koho tento výsledek táhne ke dnu, je John McCain. Republikán zaostává v průzkumech veřejného mínění za Barackem Obamou a většina Američanů si nemyslí, že má recept na ekonomické problémy země.

McCainovi se v debatě nepodařilo zapůsobit tak, aby tento dojem změnil. Jak ukázal bleskový průzkum CNN mezi diváky televizního duelu, tomu, že dokáže USA vyvést z hospodářské krize, věřila po jeho skončení jen třetina z nich.

Duel sledovali reportéři Aktuálně.cz online:

Obama: McCain je Bush

Barack Obama a John McCain se od začátku do konce devadesátiminutové diskuse striktně drželi scénáře, který jim připravili stratégové jejich kampaní.

První dvě odpovědi divákům (přítomným v publiku) zahájil Obama kritikou současného prezidenta George Bushe, jehož popularita klesla na historické minimum.

Zatímco se demokrat pokoušel přesvědčit Američany, že si nemohou dovolit pokračování dosavadní politiky republikánské administrativy, McCain v různých podobách opakoval argument, že to, co by zemi nyní nesvědčilo, je mít za prezidenta nezkušeného politika s chybným úsudkem.

McCain: Obama je risk

Zřejmě nejtěžší kalibr vytáhl McCain ve chvíli, kdy nepřímo přirovnal Obamu k prezidentu Herbertu Hooverovi, jehož si Američané ztotožňují s Velkou hospodářskou krizí 30. let. "Posledním prezidentem, který zvýšil daně během těžkých ekonomických časů, byl Herbert Hoover," prohlásil McCain v narážce na plán Obamy zrušit daňové zvýhodnění pro nejvyšší příjmové skupiny.

Jediný konkrétní ekonomický návrh představil republikánský kandidát hned v úvodu, kdy slíbil, že jeho administrativa vykoupí od lidí nesplácené hypotéky a vyjedná pro dlužníky nové podmínky, čímž pomůže stabilizovat ceny na trhu s nemovitostmi.

Přátelská atmosféra z viceprezidentského zápolení byla tatam
Přátelská atmosféra z viceprezidentského zápolení byla tatam | Foto: Reuters

V dalších částech debaty o ekonomických otázkách už se však McCain uchýlil k obecnostem, které v průběhu posledních tří týdnů pomohly vytvořit dojem, že hospodářským těžkostem Američanů nerozumí.

Při otázce na reformu systému zdravotního pojištění pro staré přišel s návrhem na vytvoření komise, v níž by zasedli demokraté i republikáni a našli společně řešení problému.

V pasáži věnované rozpočtu opakoval svou mantru, že se mu podaří ušetřit díky tomu, že bude vetovat všechny finanční "malé domů", které kongresmani posílají podnikům a lidem ve svých volebních obvodech. Podobně jako při první televizní diskusi kontroval Obama argumentem, že tyto výdaje tvoří v ročním rozpočtu jen necelých dvacet miliard dolarů.

McCainovy ataky...

Ačkoli striktní pravidla diskuse nepřála přímé konfrontaci obou kandidátů (museli odpovídat na přímé dotazy z publika a na následnou diskusi měli každý pouhou minutu), John McCain se neustále pokoušel na svého demokratického oponenta útočit.

Každá jeho odpověď v druhé části debaty věnované zahraniční politice obsahovala tu či onu formu připomenutí, že on je tím, kdo má na rozdíl Obamy správný úsudek a dostatek zkušeností, aby se vypořádal s výzvami, které na USA ve světě číhají.

Diskuse se uzavřela: John McCain salutuje členu publika
Diskuse se uzavřela: John McCain salutuje členu publika | Foto: Reuters

Místy až mentorování ze strany republikánského kandidáta však z velké části vyznělo naprázdno. Obama dal hned v několika případech odpověď, která byla úplnější než McCainova. Například v otázce Gruzie McCain několikrát zopakoval, že Spojené státy musí Gruzínce ve vztahu k Rusku morálně podpořit.

Když si vzal slovo Obama, dal McCainovi za pravdu, zdůraznil ale, že klíčová je také ekonomická pomoc. A spojil rusko-gruzínský spor s problémem závislosti Evropy na dodávkách ropy z Ruska.

Také ve věci Íránu dokázal dát Obama sebejistou odpověď, když předeslal, že jeho administrativa nepřipustí, aby režim v Teheránu získal jadernou zbraň.

... a Obamův klid

Obama působil během debaty zdrženlivějším, zároveň však uvolněnějším dojmem.

Při odpovědích McCaina vydržel sedět u svého "barového" stolku, nečinilo mu problém zasmát se několika pokusům republikána o zlehčení debaty.

Barack Obama mezi lidmi po skončení debaty
Barack Obama mezi lidmi po skončení debaty | Foto: Reuters

McCain oproti tomu zvláště s postupujícím časem dával verbálně i neverbálně průchod své nevoli, připomínající netrpělivost rodiče se svéhlavým potomkem.

Co je ale nejdůležitější, Baracku Obamovi se i napodruhé v přímém střetu s Johnem McCainem podařilo předvést výkon, který může na nerozhodnuté voliče působit uklidňujícím dojmem. Představil se jako politik, jenž navzdory své nezkušenosti rozumí nejdůležitějším výzvám, před nimiž bude nový prezident stát, a dokáže o nich mluvit bez přehnaných zjednodušení.

Ve spojení s neustupující finanční krizí, počínající hospodářskou recesí a živoucími vzpomínkami na osm let vlády George Bushe dělá tento fakt čtyři týdny před samotným hlasováním z Obamy jasného favorita prezidentských voleb.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy