Palinová? Dobrá guvernérka, říká aljašská starostka

Roman Gazdík
2. 10. 2008 16:53
Mary Leith-Dowlingová přijela do Čech podpořit radar
Mary Leith-Dowlingová v Praze
Mary Leith-Dowlingová v Praze | Foto: Americké centrum

Praha - Sarah Palinová je dobrá a u obyvatel Aljašky oblíbená guvernérka, tvrdí Mary Leith-Dowlingová, starostka aljašského městečka Delta Junction.

To je ve světě známo především jako místo, kde má armáda Spojených států instalovány interceptory protiraketového štítu, jehož další komponenty mohou nyní vyrůst v České republice a Polsku.

Na pozvání amerického ministerstva zahraničí dorazila Leith-Dowlingová nyní do Čech, aby o životě poblíž radarové základny debatovala s brdskými starosty, jejichž obce se mají v blízkosti plánovaného radaru ocitnout.

Starostka je registrovaná demokratka a netají se tím, že bude volit Baracka Obamu, přesto považuje práci republikánské viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové ve funkci aljašské guvernérky za kvalitní.

Sarah Palinová
Sarah Palinová | Foto: Reuters

Jsme na ni hrdí

„Je z ní cítit člověčenství. Je to dobrá guvernérka. Pracuje tvrdě a hodně toho udělala. Například prosadila konstrukci aljašského plynovodu, o kterém se 20 let jen mluvilo," říká Leith-Dowlingová, která se s Palinovou osobně setkala. „Každý je hrdý na to, že se naše guvernérka uchází o viceprezidentskou funkci."

Starostka, která je coby demokratka na pravicově orientované Aljašce v menšině, nicméně s mnoha názory guvernérky nesouhlasí. Například ji coby bývalou knihovnici zaujalo, že se extrémně konzervativní Palinová - ještě ve funkci starostky města Wasilla - zajímala, zda není možné vykázat některá díla z místních knihoven.

Podle Leith-Dowlingové však popularitu guvernérky neohrozily ani kostlivci, které nyní ze skříně vytahují americká média, ani její vlastní problematická prohlášení.

„Lidé na Aljašce přemýšlejí takto: Budeš dělat svou práci? Budeš pro nás tvrdě pracovat? Pak tě podpoříme."

Radar v Brdech doporučila

Podporovat přijela i demokratická starostka. Nikoli však Palinovou, nýbrž stavbu radaru v Brdech. Snažila se rozptýlit negativní postoj k samotnému radaru i přítomnosti amerických vojáků, kteří jej budou obsluhovat a hlídat.

Podle jejích zkušeností je spolupráce s armádou bezproblémová.

„Měli jsme tu případy překročení povolené rychlosti, jinak nešlo o nic vážného. Naopak nám vojáci pomáhají při mimořádných okolnostech. Pomáhají doktorům i požárníkům. Vojáci, kteří mají děti, také vedou sportovní týmy."

„Když máme problémy, bavíme se o nich, jinak se scházíme čtyřikrát do roka."

Odpůrci radaru
Odpůrci radaru | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A co říká starostka na to, že valná většina obyvatel vesnic, které se mají v Brdech ocitnout v blízkosti radaru, jeho konstrukci nepodporuje?

„Kdybych získala všechny nutné informace a věděla, že mám pravdu, snažila bych se s lidmi mluvit," říká. „Někdy prostě musíte udělat to, co je správné. Reprezentujete lidi, ale máte víc informací, a pokud víte, že je tento rozdíl v informacích důležitý, musíte se tím řídit."

Sarah Palinová bude dnes ve čtyři ráno středoevropského času debatovat s demokratickým viceprezidentským kandidátem Joem Bidenem. Aktuálně.cz bude tuto debatu sledovat a komentovat online.

 

Právě se děje

Další zprávy