Almaty/Praha - Turkmenské úřady propustily na svobodu spolupracovníka Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Sazaka Durdymuradova poté, co se zvedla vlna odporu proti jeho zadržování v nechvalně proslulé psychiatrické klinice Boinuzin, které se přezdívá "turkmenský Gulag".
Zpravodaji RFE/RL to potvrdil syn zadržovaného, podle něhož je otec "v dobrém zdravotním stavu a chce poděkovat všem organizacím na ochranu lidských práv", které proti jeho věznění protestovaly.
Turkmenské úřady se podle agentury Reuters k případu oficiálně nevyjádřily.
Bití a mučení
Durdymuradov, který je učitelem dějepisu a v posledních dvou měsících často vystupoval jako komentátor v turkmenském vysílání této západní stanice, byl 20. června zatčen tajnou policií ve svém domě v Bahardenu 200 kilometrů západně od hlavního města Ašgabadu.
O několik dní později se RFE/RL podařilo zjistit, že byl převezen do psychiatrické kliniky Boinuzin, která se nachází asi 700 kilometrů východně od metropole vprostřed pouště, kam zdejší režim poslal už řadu svých kritiků.
"Podle našich informací byl Durdymuradov mlácen a mučen elektrickými šoky, když odmítl podepsat písemný slib, že už nikdy nepřijme účast v našem vysílání," uvedla v prohlášení rozhlasová stanice se sídlem v Praze, která je financována z prostředků amerického Kongresu a vysílá v 28 jazycích převážně v zemích, kde je omezována svoboda slova a kde dochází k porušování lidských práv.
Americké ministerstvo zahraničních věcí 28.června vyjádřilo nad Durdymuradovým zadržováním a údajným týráním "hluboké znepokojení". Mluvčí ministerstva Tom Casey prohlásil, že "jakýkoli pokus zastrašovat novináře je nepřijatelným porušením lidských práv".
"Peklo na zemi"
Podle mezinárodních lidskoprávních organizací panují v Turkmenistánu jedny z nejhorších poměrů na světě, co se svobody slova a stavu lidských práv týče. Tamní vláda je obviňována z brutálního potlačování jakýchkoli opozičních aktivit. Výjimkou prý není ani mučení nepohodlných osob.
Disident Gurbandurdy Durdykuliev strávil v psychiatrické klinice Boinuzin 26 měsíců poté, co se v roce 2004 odvážil napsat dopis tehdejšímu prezidentovi Saparmuratu Nijazovovi alias Turkmenbašimu a požádat jej o povolení k protivládní demonstraci. Pobyt v zařízení označil v rozhovoru pro RFE/RL za "peklo na zemi".
"Pacienti" jsou prý celé měsíce vězněni v izolačních celách, případně sdílejí cely s nebezpečnými zločinci, jsou násilím udržováni pod vlivem drog a dostávají k jídlu jen vodnatou kaši.
Také Durdykuliev byl propuštěn až na nátlak mezinárodních organizací a západních vlád.
Přestože po Nijazovově smrti v prosinci roku 2006 slíbil jeho nástupce Gurbanguly Berdymuhamedov uvolnit poměry v zemi, posílání kritiků vlády do Boinuzinu, jakož i další porušování lidských práv, nepřestalo.