Washington/Moskva - Známý americký moderátor a politický komentátor Glenn Beck přirovnal tábor mladých norských labouristů, na který v pátek zaútočil Anders Behring Breivik, k Hitlerjugend.
"Víte, ten tábor trochu připomíná Hitlerjugend nebo něco podobného. Co má co společného dětský kemp s politikou? Je to znepokojující," nechal se slyšet v ranním vysílání.
Jak ale připomíná CNN, Beck opomněl zmínit, že sám v roce 2009 zaštítil vznik několika politicky zaměřených táborů.
Náplní těchto "patriotických kempů" byly programy nesoucí názvy Naše ústava, Zakládající otcové nebo Hodnoty a principy, které jsou základním kamenem naší společnosti.
Útoky, při nichž zemřelo nejméně šestasedmdesát převážně mladých lidí, ale komentátor odsoudil a norského radikála označil za stejného šílence, jakým byl Usáma bin Ládin.
Syn měl zemřít s nimi, prohlásil střelcův otec
V pondělí se k hrůzným činům svého syna vyjádřil také Breivik starší, který se spolu se svou ženou odstěhoval na důchod do jižní Francie, kde od zveřejnění vrahovy identity musí žít pod policejní ochranou.
"Necítím se jako jeho otec. Nechápu, jak mohl jen tak stát, zabíjet tolik nevinných lidí a myslet si, že je to, co dělá, v pořádku. Nejlepší by bylo, kdyby vzal život i sobě. Ano, to je to, co měl udělat," řekl viditelně otřesený šestasedmdesátiletý Jens David Breivik reportérům televize CBS.
Přestože syna podle svých slov neviděl od roku 1995, uvědomuje si, že si s ním veřejnost bude činy Breivika mladšího spojovat až do konce života.
V dalším rozhovoru pro americký deník The New York Times se bývalý norský diplomat za činy svého syna omluvil. "Cítím se strašně. Hluboce mne to mrzí. Je to hrozné pro mne, ale i pro celou zemi," dodal.
Švédským novinářům zase na dotaz, co by synovi řekl, kdyby s ním měl možnost mluvit, Breivik starší odpověděl, že nemá tušení. "Nevím, musí žít v úplně jiném světě. Zřejmě by mi vůbec nerozuměl.
Putin se od Breivikovy chvály distancuje
Ruský premiér Vladimír Putin se v pondělí poprvé vyjádřil k pochvalám a odkazům ve střelcově manifestu na svou osobu, ruskou politiku a mládežnické kempy ruské mládeže, které jeho strana podporuje.
Sám Putin i mládežnická organizace Naši se od šíleného střelce distancovali.
Breivik se ve svém manifestu mimo jiné ptá, s kým by se chtěl v životě nejraději setkat a v zápětí si i sám odpovídá: s papežem nebo Vladimírem Putinem. "Prokázal, že je spravedlivý a rozhodný vůdce," napsal mimo jiné terorista.
Putinův mluvčí Dmitri S. Peskov na to podle NYT zareagoval rezolutně. "Breivik je vtělený ďábel. Úplný blázen. Nezáleží na tom, co řekl nebo napsal. Vše je to blouznění blázna," řekl.
V souvislosti s organizací Naši Breivik napsal: "Ve fázi formování čistě bělošské a konzervativní Evropy by měli západoevropané vytvořit podobnou konzervativní mládežnickou organizaci, jako je Naši."
Podobná slova chvály si vysloužil i český prezident Václav Klaus, kterého si Breivik považuje za skeptický postoj k Evropské unii.
Na sepisování zvrácených idejí bude mít nyní Anders Behring Breivik dost času. Možná víc, než čekal. Prokuratura totiž zvažuje, zda nevyhodnotí páteční útoky jako zločiny proti lidskosti, za což hrozí třicet let vězení. Maximální možný trest za ostatní trestné činy je totiž v Norsku jedenadvacet let.