Bogotá - Když ho partyzáni zajali, byl to devatenáctiletý mladík. Dnes se vrátil ke své rodině jako téměř dvaatřicetiletý muž. Seržanta Pabla Emília Moncayu propustili příslušníci Ozbrojených revolučních sil Kolumbie (FARC) na jihu země po dvanácti letech zajetí.
Jednoho z nejdéle zadržovaných rukojmích FARC předali povstalci do rukou pracovníků Červeného kříže. Ti Moncayu dopravili vrtulníkem do města Florencía, kde na něj čekala jeho rodina.
To, že seržanta kolumbijské armády propustí, přitom partyzáni oznámili už v dubnu loňského roku. Vleklá jednání s marxistickou gerilou se však táhla téměř rok.
"Děkuji Bohu a svému otci. Netušíte, jak úžasné to je navrátit se do civilizace," pronesl Moncaya v okamžiku, kdy ve Florencíi vystoupil z helikoptéry.
1000 km v poutech
Moncaya do rukou povstalců padl v roce 1997, svět se o něm ale pořádně dověděl až před třemi lety, kdy jeho otec, gymnazijní profesor, urazil po Kolumbii tisíc kilometrů v poutech, aby upozornil na případ svého syna.
Již v pondělí propustila FARC jiného příslušníka kolumbijské armády, vojína Josua Daniela Calva. Toho ale povstalci zadržovali "jen" dvanáct měsíců.
Partyzáni měli ještě před nedávnem ve své moci stovky rukojmích. Patřila mezi ně i někdejší kandidátka kolumbijských prezidentských voleb Íngrid Betancourtová.
Političku s francouzským pasem se podařilo osvobodit z rukou gerily v červenci 2008 po téměř šesti a půl letech zajetí společně s dalšími čtrnácti rukojmími.
V současnosti povstalci drží v zajetí několik desítek kolumbijských vojáků.
Pět milionů uprchlíků
Občanská válka v Kolumbii se vleče již více než čtyři desetiletí a provází ji závažné porušování lidských práv včetně únosů a vražd. A to jak na straně gerily tak na straně polovojenských "sebeobranných" jednotek.
Podle humanitárních organizací opustí kvůli bojům mezi armádou a povstalci své domovy v odlehlých oblastech země každoročně stovky tisíc Kolumbijců. V letech 1985 až 2008 tak byly násilně přemístěno téměř pět milionů osob.
Boje si až doposud vyžádaly životy 200 tisíc osob.