Varšava (od našeho zpravodaje) - Polští řidiči kamionu v úterý oznámili, že zatím blokádu Varšavy odkládají, uvedl to dnes polský deník Rzeczpospolita. Reagovali tak na prohlášení celníků na východě země, že končí se stávkou.
Na polských hranicích, které jsou zároveň vnějšími hranicemi schengenského prostoru, už několik dní stávkují celníci za vyšší platy. Protože však podle zákona stávkovat nesmí, berou si systematicky dovolené a nemocenské tak, aby jich v práci zůstalo co nejméně.
Jenže kamiónů přibývá, v úterý tvořily kolony kamionů desítky kilometrů. Například v Dorohusku na hranici s Ukrajinou v pondělí v večer stála přes 40 km dlouhá fronta více než 1500 nákladních vozů. Odbavoval je jeden celník. Dnes už tam pracuje celníku více a kolona se zkrátila asi o deset kilometrů.
"Už tady čekám čtyři dny a pohnul jsem se pouze o kilometr a půl," citovala v pondělí večer agentura AFP řidiče Sergeje, který byl na cestě domů do Kazachstánu.
Polští řidiči kamionů do poslední chvíle zvažovali, zda-li na protest proti jednání celníků zablokují hlavní výjezdy z Varšavy, což by znamenalo absolutní dopravní kolaps v hlavním městě Polska.
Celníci se vracejí do práce
Podle informací polského rádia RMF se sice v noci na dnešek celníci na některých přechodech do práce vrátili, aby tak hrozbu blokád ze strany řidičů odvrátili, potrvá však ještě několik dní, než se dlouhé kolony podaří zmenšit.
Řidiči kamionů na některých hraničních přechodech alespoň demonstrativně zablokovali všechny pruhy, kromě jediného, a zkomplikovali tak paradoxně také návrat celníkům, kteří ráno ukončili stávku.
V pondělí s celníky vyjednával polský premiér Donald Tusk. Vyzval je, ať se vrátí do práce. Nabídl jim zvýšení platů o 500 zlotých (asi 3500 korun), jenže celníci chtějí třikrát více - 1500 zlotých (necelých 11.000 korun).
Celníkům také vadí, že je polská ústava nebere jako jiné uniformované složky, nezajišťuje jim plná práva a ochranu. Premiér slíbil, že "modernizovaná" ústava by měla začít platit kolem roku 2010.
Nejhorší situace je na přechodech s Ukrajinou a Běloruskem.
Čekací doba na přechodu Medyka byla v úterý ráno 150 hodin, v Korczowé 130 hodin, v Dorohusku a Koroszczyně téměř 100 hodin.
Na dalších přechodech se čeká do 24 hodin.
Zdroje: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, RMF FM, Reuters, AFP