Kolem Tchaj-wanu za posledních 24 hodin prolétlo přes sto čínských vojenských letadel

18. 9. 2023 6:28
Tchajwanské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že za posledních 24 hodin v okolí Tchaj-wanu registrovalo stovku čínských vojenských letadel. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde o neobvykle velký počet. Tchajwanské ministerstvo obrany rovněž vyzvalo Čínu, aby zastavila "destruktivní, jednostrannou akci", která může prudce zvýšit napětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Asociated Press

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že od neděle zahlédlo 103 čínských vojenských letadel vykonávajících mise nad mořem. Čtyři desítky z nich překročily symbolickou střední linii mezi Tchaj-wanem a Čínou, uvedla AP.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.

Vojenskou aktivitu v okolí Tchaj-wan Peking obvykle zvyšuje v reakci na významné zahraniční návštěvy na ostrově či na přijetí tchajwanských politiků v zahraničí, zejména v USA.

Například 19. srpna čínská armáda zahájila vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu v reakci na návštěvu viceprezidenta Tchaj-wanu Williama Laie ve Spojených státech. Čína vyzývá státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost Tchaj-wanu.

Minulý týden Čína rozhodla uvalit sankce na americké zbrojní firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman kvůli prodeji zbraní Tchaj-wanu. Spojené státy podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy