Nepadejte cizím kolem krku, ustupte na délku paže. Rady, jak se bránit útoku, rozčílily Němky

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 7. 1. 2016 15:11
Politici hledají způsoby, jak zamezit útokům, jaké se odehrály na Nový rok v německém Kolíně nad Rýnem. Starostka města nabídla ženám tipy, jak se chovat v krizových situacích. Vzbudily pobouření nejen v Německu. A vyvolaly otázky, kdo že je v kauze sexuálního obtěžování v Kolíně oběť a kdo pachatel.
Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters

Kolín nad Rýnem - Měl to být počin, který uklidní německé ženy po útocích v Kolíně nad Rýnem. Hned na první tiskové konferenci o masivním sexuálním obtěžování a okrádání o novoroční noci starostka města oznámila, že chystá kodex, jak se v krizových situacích chovat.

Uklidnění nepřišlo, právě naopak. Na kolínskou starostku Henriette Rekerovou i policejního prezidenta Wolfganga Alberse se snesla ostrá kritika.

"Bizarní," shodují se i německá média.

Kolínské "uličky hanby"

Prvního ledna, mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, skupiny arabsky vyhlížejících mužů osahávaly ženy, které předtím obestoupily, a fyzicky a slovně je napadaly.

Policie přijala i dvě trestní oznámení kvůli znásilnění. Obětí ve středu večer registrovala přes 150.

Rekerová chce, aby se nic podobného už neopakovalo. Proto oznámila vznik katalogu pravidel chování při masových akcích. "Naším cílem musí být, abychom už nepřipustili srocování mužů, kteří nechají ženy procházet uličkami hanby," vysvětlila.

Odstup na délku paže

Cesta k tomuto cíli je podle ní dvojí: mužům z jiných kultur je třeba lépe vysvětlovat, že v Německu platí jisté zásady, které nesmějí porušovat.

"Preventivní opatření" by však měly dodržovat i ženy. K cizím lidem se prý nemají přibližovat na délku menší, než je délka natažené paže. A nemají se oddělovat od skupiny, se kterou na akci přišly.

Ve večerních zprávách televize ZDF pak šéfka kolínské radnice ještě doplnila, že by ženy při tradičním kolínském karnevalovém veselí, na které každoročně v únoru přijíždějí statisíce lidí, neměly "padat cizím lidem kolem krku".

"Pokud skupinu tří žen přepadnou stovky mužů, zjevně jim to nepomůže. Na tohle ale (starostka Rekerová), zdá se, nepomyslela," zpochybnil nápad radnice například časopis Focus.

Hashtag #einearmlaenge

Reakce začaly chodit téměř okamžitě. Pobouření rezonovalo hlavně na sociálních sítích.

Na Twitteru vznikl speciální hashtag #einearmlaenge (německy "délka paže"). "Nechci žít ve světě, v němž musí ženy dodržovat 'pravidla chování', aby se nestaly oběťmi sexuálního násilí," reagoval například regionální politik Sebastian Striegel.

Na síti se množí i vtipy. "Asi takhle: Původně jsem chtěl tuhle ženu oloupit a obtěžovat, ale skara! Je dál než na délku paže!" tweetuje třeba Christopher Lauer.

Mimochodem: něco podobného zažila před lety Kanada. "V Kanadě v roce 2011 v reakci na nekvalifikovanou výpověď jednoho policisty vzniklo celé (protestní) hnutí," napsal server Spiegel Online.

Policista tam tehdy instruoval studentku práv z Toronta, jak by se měla oblékat, aby se vyhnula sexuálním útokům. "Aby se ženy nestaly oběťmi, měly by se přestat oblékat jako děvky," řekl doslova.

Do ulic následně vyšly tisíce mladých žen v minisukních, vyzývavém oblečení a se slogany "Jsem hrdá na to, být děvka", připomíná Spiegel.

Pokus o zpátečku

Na mohutnou vlnu nevole starostka Kolína nad Rýnem ve středu reagovala prohlášením, že byla nesprávně pochopena. 

"Skrze zjednodušení v médiích vznikl částečně dojem, že se mé iniciativy zaměřené na prevenci omezují výhradně na tipy, jak se mají chovat ženy a dívky," uvedla. "O tom však nemůže být řeč," dodala.

Městu Kolín nad Rýnem každopádně podobné výroky příliš neprospívají, shodují se novináři i experti. Hlavní je to, aby se vyšetřilo, co a proč se na Nový rok u tamního hlavního nádraží přesně stalo. 

Nejasnosti mohou přispět například k tomu, že do města přestanou proudit turisté. Podle kolínských cestovních agentur už se tak ostatně děje.

Kvůli útokům na ženy zrušila podle listu Kölner Stadt-Anzeiger cestu do Kolína nad Rýnem například skupina turistů z Krušných hor. V odůvodnění prý stojí: "Pochopíte, že za těchto okolností nechceme riskovat naše zdraví a životy."

 

Právě se děje

Další zprávy