Kodak používal k výrobě fimů a aparátů jaderný reaktor

Zahraničí Zahraničí
20. 5. 2012 18:50
Společnost poprvé zveřejnila informace o svém jaderném programu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rochester - Společnost zabývající se výrobou fotoaparátů a filmů Kodak poprvé veřejně přiznala, že pod jednou ze svých newyorských budov provozovala podzemní laboratoř s jaderným reaktorem.

Program začal v 70. letech, ukončen byl v roce 2007.

Přestože by radioaktivní materiál k výrobě jaderné zbraně nestačil, byl uran vlastněný Kodakem obohacený z 93,4%. Jen pro srovnání: vědci odhadují, že íránský režim má k dispozici uran dvacetiprocentní.

Podle mluvčí společnosti bylo pod budovou č. 82 jaderného paliva asi jen kilogram a půl a rozhodně "by to nestačilo k výrobě jaderné zbraně".

Uran bez ozbrojeného dozoru

Kodak měl na laboratoř, díky které zkoumal množství jiných materiálů, veškeré potřebné licence. Podzemní bunkr byl ale bez ozbrojeného dozoru a na to si zpětně stěžují organizace, které se dohledem nad nukleárními technologiemi zabývají.

"V dnešní době by nemělo být možné, aby někdo vlastnil jaderný materiál použitelný k výrobě jaderných zbraní bez ozbrojeného dohledu," citovala CNN fyzika Edwina Lymana z Unie angažovaných vědců.

Kodak před pěti lety odevzdal materiál vládě. K demontáži stačil pouhý jeden den. Celé zařízení bylo velké jako lednička. Bunkr měl zesílené zdi i strop a ležel bezmála tři metry pod zemským povrchem.

Ve Spojených státech je celkem 31 reaktorů, které jsou využívány k vědeckému výzkumu a na testování. Většinu z nich provozují univerzity.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vybírejte nové fotoaparáty.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy