Kodak používal k výrobě fimů a aparátů jaderný reaktor

Zahraničí Zahraničí
20. 5. 2012 18:50
Společnost poprvé zveřejnila informace o svém jaderném programu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rochester - Společnost zabývající se výrobou fotoaparátů a filmů Kodak poprvé veřejně přiznala, že pod jednou ze svých newyorských budov provozovala podzemní laboratoř s jaderným reaktorem.

Program začal v 70. letech, ukončen byl v roce 2007.

Přestože by radioaktivní materiál k výrobě jaderné zbraně nestačil, byl uran vlastněný Kodakem obohacený z 93,4%. Jen pro srovnání: vědci odhadují, že íránský režim má k dispozici uran dvacetiprocentní.

Podle mluvčí společnosti bylo pod budovou č. 82 jaderného paliva asi jen kilogram a půl a rozhodně "by to nestačilo k výrobě jaderné zbraně".

Uran bez ozbrojeného dozoru

Kodak měl na laboratoř, díky které zkoumal množství jiných materiálů, veškeré potřebné licence. Podzemní bunkr byl ale bez ozbrojeného dozoru a na to si zpětně stěžují organizace, které se dohledem nad nukleárními technologiemi zabývají.

"V dnešní době by nemělo být možné, aby někdo vlastnil jaderný materiál použitelný k výrobě jaderných zbraní bez ozbrojeného dohledu," citovala CNN fyzika Edwina Lymana z Unie angažovaných vědců.

Kodak před pěti lety odevzdal materiál vládě. K demontáži stačil pouhý jeden den. Celé zařízení bylo velké jako lednička. Bunkr měl zesílené zdi i strop a ležel bezmála tři metry pod zemským povrchem.

Ve Spojených státech je celkem 31 reaktorů, které jsou využívány k vědeckému výzkumu a na testování. Většinu z nich provozují univerzity.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vybírejte nové fotoaparáty.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy