Japonsko kontroluje reaktory, znovu se možná nerozjedou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 5. 2012 14:36
Vláda čelí tlaku veřejnosti. Bez jádra ovšem bude země jen těžko bojovat s emisemi skleníkových plynů
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko bude bez jaderné elektřiny. Poprvé od roku 1966.

Země totiž kvůli pravidelné inspekci odstaví poslední z celkem 50 reaktorů. Měly by být znovu spuštěny najednou, ale není to vůbec jisté.

Centrální vláda totiž po loňské havárii v elektrárně Fukušima čelí mohutnému odporu vůči jádru, a to jak ze strany místních obyvatel, tak i vlád, napsala agentura AP.

Roky úsilí nazmar...

Krize kolem Fukušimy podkopává dlouholeté úsilí Japonska o snížení emisí skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování.

Tamní elektrárny na plyn a ropu plní poptávku po elektřině, kterou do loňského katastrofálního zemětřesení produkovaly jaderné reaktory.

Až do řádění přívalové vlny tsunami, kterou vyvolalo devítistupňové zemětřesení a jež způsobila roztavení jádra ve fukušimské elektrárně Dai-iči, mělo Japonsko v plánu plnit cíle snižování uhelných emisí.

Následně pak chtělo energetiku opřít o jaderné elektrárny, které mají stabilně nízké množství emisí. Teď ale není jasné, nakolik se jaderná energie bude podílet na produkci elektřiny.

...a Kodaň v ohrožení

Vzhledem k zastavení produkce jaderné energie bude podle ministerstva životního prostředí Japonsko produkovat v tomto rozpočtovém roce o 15 procent více skleníkových plynů než v roce 1990.

Právě počátek 90. let byl stanoven jako základ pro měření snižování emisí. Na tuto úroveň japonské emise klesly v roce 2010.

Nyní se ale objevují pochybnosti, zda bude země vycházejícího slunce schopna plnit závazky dané klimatickou konferencí v Kodani v roce 2009. Podle nichž by měly být do roku 2020 sníženy emise o 25 procent ve srovnání s rokem 1990.

"Pokud nebude jádro součástí energetického mixu, bude to mít Japonsko se snižováním emisí hodně těžké," cituje AP Elliota Diringera z amerického Centra pro klimatická a energetická řešení (C2ES).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy