Japonsko kontroluje reaktory, znovu se možná nerozjedou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 5. 2012 14:36
Vláda čelí tlaku veřejnosti. Bez jádra ovšem bude země jen těžko bojovat s emisemi skleníkových plynů
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko bude bez jaderné elektřiny. Poprvé od roku 1966.

Země totiž kvůli pravidelné inspekci odstaví poslední z celkem 50 reaktorů. Měly by být znovu spuštěny najednou, ale není to vůbec jisté.

Centrální vláda totiž po loňské havárii v elektrárně Fukušima čelí mohutnému odporu vůči jádru, a to jak ze strany místních obyvatel, tak i vlád, napsala agentura AP.

Roky úsilí nazmar...

Krize kolem Fukušimy podkopává dlouholeté úsilí Japonska o snížení emisí skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování.

Tamní elektrárny na plyn a ropu plní poptávku po elektřině, kterou do loňského katastrofálního zemětřesení produkovaly jaderné reaktory.

Až do řádění přívalové vlny tsunami, kterou vyvolalo devítistupňové zemětřesení a jež způsobila roztavení jádra ve fukušimské elektrárně Dai-iči, mělo Japonsko v plánu plnit cíle snižování uhelných emisí.

Následně pak chtělo energetiku opřít o jaderné elektrárny, které mají stabilně nízké množství emisí. Teď ale není jasné, nakolik se jaderná energie bude podílet na produkci elektřiny.

...a Kodaň v ohrožení

Vzhledem k zastavení produkce jaderné energie bude podle ministerstva životního prostředí Japonsko produkovat v tomto rozpočtovém roce o 15 procent více skleníkových plynů než v roce 1990.

Právě počátek 90. let byl stanoven jako základ pro měření snižování emisí. Na tuto úroveň japonské emise klesly v roce 2010.

Nyní se ale objevují pochybnosti, zda bude země vycházejícího slunce schopna plnit závazky dané klimatickou konferencí v Kodani v roce 2009. Podle nichž by měly být do roku 2020 sníženy emise o 25 procent ve srovnání s rokem 1990.

"Pokud nebude jádro součástí energetického mixu, bude to mít Japonsko se snižováním emisí hodně těžké," cituje AP Elliota Diringera z amerického Centra pro klimatická a energetická řešení (C2ES).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy