Kočner má obří archiv nejen o Gorile. Nechce přes palubu sám, říká slovenský reportér

Martin Novák Martin Novák
6. 12. 2018 7:02
Marián Kočner, slovenský podnikatel podezřelý z falšování směnek a objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka, je ve vazbě. Muž známý kontakty s politiky ale tento týden znovu zaskočil Slovensko. Nikoliv tím, co řekl nebo udělal, ale nálezem v jeho trezoru.
Fotografie z domovní prohlídky u Mariána Kočnera.
Fotografie z domovní prohlídky u Mariána Kočnera. | Foto: Facebook / Polícia Slovenskej republiky

Policie tam během domovní prohlídky zabavila flash disk se zvukovým záznamem. Velmi zajímavým a důležitým. Jedná se o odposlechy rozhovorů různých slovenských politiků se šéfem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem v takzvaném konspiračním bytě v bratislavské Vazovově ulici.

Nahrávky pocházejí z let 2005 a 2006, pořídila je kontrarozvědka (SIS - Slovenská informační služba) a veřejnost je zná jako Gorilu. Přepis se objevil v roce 2011 na internetu, ale bez odposlechů. Ty našli policisté až teď v Kočnerově trezoru.

"Kočner byl vždy člověk, který se nebál otevřených konfrontací s veřejně činnými osobami nebo státními institucemi tím způsobem, že vlastnil směnky nebo pohledávky a žádal za ně peníze. On ale nebyl tím, kdo inicioval nebo provedl krádež spisu Gorila ze Slovenské informační služby," řekl Aktuálně.cz novinář Tom Nicholson, který v roce 2011 jako první slovenský žurnalista informace o Gorile publikoval.

Proč Kočner flash disk měl? A může nález posunout vyšetřování korupční aféry, nebo dokonce překreslit politickou mapu Slovenska?

Investigativní reportér Radovan Bránik řekl Aktuálně.cz, že spis Gorila vyvolal po svém zveřejnění na Slovensku velké emoce a protestní demonstrace, ale spíše kvůli tomu, že jiné korupční a mnohem horší skandály se na světlo nedostaly.

"Ve zpravodajské komunitě bylo už v době zveřejnění spisu Gorila (před sedmi lety - pozn. red.) známo, že tehdejší šéf kontrarozvědky Lubomír Arpáš disponuje vlastními kopiemi nahrávek, které jsou dnes známé jako Gorila. Prakticky každý, kdo k nim měl přístup, si dělal kopie pro vlastní potřeby. Umožnil to žalostný stav kontrolních mechanismů ve Slovenské informační službě," říká Bránik.

"Postupně tak vznikla kasta lidí, kteří po odchodu ze státních služeb měli mnoho diskreditačního materiálu na desítky politiků a stovky podnikatelů. Občané a média vnímají Gorilu jako největší kauzu od vzniku samostatné republiky, ale není to racionální pohled. Spis získal takovou pověst jen proto, že několik podobně výbušných kauz jiných finančních skupin jednoduše nikdy neproniklo na veřejnost a odehrály se v pozadí. Penta v tomto případě doplatila na nepříliš profesionální služby některých spolupracovníků, a tak se přepisy objevily mezi novináři," dodává.

Penta: Jen konspirační hry

Jak finanční skupina Penta, tak politici popírají, že by spis byl autentický a že se v bytě na Vazovově ulici dojednávala korupce. Respektive že by Penta korumpovala politiky. Nikdo zatím nebyl odsouzen a slovenský Nejvyšší soud v roce 2012 rozhodl, že odposlechy byly nezákonné a nelze je použít jako důkaz.

"Nevidím žádný důvod komentovat fámy o údajných nahrávkách z nelegálního odposlouchávání a zapojovat se tak do zpravodajských her a konspirací," řekl deníku Sme mluvčí Penty Gabriel Tóth.

Ve spisu figuruje také pozdější premiér a předseda vládnoucí strany Směr-SD Robert Fico. V bytě s Haščákem podle dokumentu jednal a údajně je na záznamu slyšet, že žádá o kolu k pití. "Neotravujte mě s Coca-Colou," řekl Fico letos v říjnu novinářům poté, co v souvislosti s případem Gorila vypovídal na policii.

Fico je přitom pověstný tím, že má tento nápoj v oblibě, a občas je za to terčem žertů. Například po vítězných volbách v roce 2012 jej s plechovkou Coca-Coly zachytil při oslavách fotograf agentury Reuters. Vyvolalo to ve světě pobavené otázky, zda firma slovenskému politikovi neplatí za reklamu.

Penta
Autor fotografie: Penta Investments

Penta

  • Skupina Penta má investice v deseti evropských zemích včetně České republiky. Specializuje se na dlouhodobé investice zejména ve zdravotnictví, finančních službách, maloobchodu a realitách.
  • V kauze Gorila existovalo podezření, že se skupina snaží ovlivnit prostřednictvím politiků privatizaci některých podniků. Vedení Penty obvinění z korupce odmítá.

V době odposlouchávání konspiračního bytu byl však Fico v opozici, vládla tehdy středopravicová koalice premiéra Mikuláše Dzurindy.

Voliči Směru to neotřese

Radovan Bránik nepředpokládá, že by nález flash disku u Kočnera vyvolal nějaké politické zemětřesení.

"Novum je v tom, že nahrávky mohou za jistých okolností dokazovat pravost spisu. Zásadní změnu však nepřinesou a podle staršího rozhodnutí Ústavního soudu nejsou v procesu použitelné," vysvětluje novinář. "Nabídka na prodej nemohla Kočnerovi uniknout, byl pověstný ochotou dobře zaplatit za jakýkoliv výbušný materiál a v soukromých rozhovorech se vlastnictvím těchto nahrávek vůbec netajil. Pokoušelo se k nim dostat více lidí, kteří se specializují na tento byznys, a většině z nich se to podařilo."

Podle Bránika se také možný vliv kauzy na voliče Ficova Směru přeceňuje. "Jde většinou o lidi, kteří jsou k podobným věcem úplně imunní. I kdyby se tyto nahrávky dostaly na veřejnost, pro Směr to nebude znamenat výrazný otřes. Akorát jeho nevoliči si potvrdí, čemu už dávno věřili," říká reportér.

Za podstatné považuje to, že spis Gorila dostali k novinářům a na veřejnost lidé, kteří dříve pracovali pro SIS a pak ji opustili. Bývalý důstojník SIS Ján Feranec, který je blízkým spolupracovníkem Pavla Forische. Ten ve Slovenské informační službě pracoval na odhalování nelegálního obchodu se zbraněmi a nyní tvrdí, že protestní hnutí Za slušné Slovensko, které letos organizovalo demonstrace proti Ficově vládě po vraždě novináře Jána Kuciaka, platila Penta.

V trezorech toho může být víc

"Kočner byl na Slovensku jen jakousi střední třídou, co se týká pochybných kšeftů. Postavu budící dojem většího významu z něj dělala směs exhibicionismu a léta trvající ochota kupovat informace uniklé ze státních databází. Nález části nahrávek Gorily u Kočnera tak není náhoda, ale není to ani důsledkem šikovnosti vyšetřovatelů. Jde o svéráznou komunikaci s lidmi, kteří ho navenek chránili, přestože z pohledu byznysu a politiky nepatřil k významným hráčům," říká Bránik.

"Kočner teď jednoduše odmítá jít přes palubu a dává najevo, že když už bude muset, tak rozhodně ne sám. Má unikátní archiv plný podobných kauz jako Gorila, které se na rozdíl od ní podařilo zamést pod koberec," dodává.

S tím, že Kočner kompromitující informace na vlivné osoby má, souhlasí i Tom Nicholson. "On se nikdy netajil, že má o všem mnoho informací, a varoval, že v pravý čas tyto informace využije. Rozhodně by nebylo překvapením, kdyby jeho trezory obsahovaly víc materiálů, jako je Gorila. Nebo ještě citlivějších," soudí novinář.

Milan Šimečka: Selhali jsme. Společnost na Slovensku se bouří proti elitám a demokracii

Selhali jsme ve snaze vybudovat dva samostatné státy, selhali i ti, co revoluci dělali. Věřili jsme, že demokracie se vyvine sama sebou, říká Šimečka | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy