Washington - Politická elita Ameriky má na následujících pár týdnů o potravu pro debaty postaráno.
V pondělí vychází ve Spojených státech nová kniha hvězdného novináře Boba Woodwarda, která detailně odhaluje pozadí toho, jak se v druhé polovině roku 2009 rodila Obamova strategie pro vedení války v Afghánistánu.
První úryvky, které zveřejnil deník Washington Post, pro nějž Woodward pracuje, ukazují, že střety mezi prezidentem a armádním velením byly ještě prudší, než se dosud tušilo.
Woodward v knize nazvané Obamovy války odhaluje, že prezident byl po řadě týdnů debat s vojáky a bezpečnostními poradci natolik frustrován, že si nakonec základ nové afghánské strategie sepsal sám.
Citace z knihy
- "Musí to být plán, který nás dostane pryč z Afghánistánu." (Barack Obama v rozhovoru se svými poradci)
- "Nehodlám tam zůstat 10 let, nemám zájem na budování té země, neutratím tam bilion dolarů." (Obama v rozhovoru s ministrem obrany Gatesem)
- "Jsme schopni vstřebat teroristický útok. I s 11. zářím jsme se vyrovnali a jsme silnější, než jsme předtím." (Obama v pasáži, která popisuje, jak často je varován před hrozbou dalšího útoku teroristů)
- "Mafie. Politbyro." (Obamův národně bezpečnostní poradce James Jones na adresu politických poradců prezidenta)
- "Jak můžete věřit někomu, jako je Hillary?" (Obamův hlavní politický poradce David Axelrod poté, co se dozvěděl, že si chce prezident vybrat jako ministryni zahraničí Hillary Clintonovou)
- "Když procházím seznam věcí, které mě opravdu znepokojují, pak jaderný útok je na samé špici. Jde o věc, kde si nemůžeme dovolit chybovat." (Obama v rozhovoru s Woodwardem, když přiznává, že země není připravena na útok teroristů jadernou zbraní)
Kdo je Bob Woodward
- pravděpodobně nejproslulejší americký novinář současnosti
- spolu s kolegou Carlem Bernsteinem odhalil v 70. letech aféru Watergate, která vedla k rezignaci prezidenta Nixona
- v posledních letech se specializuje na knihy popisující zákulisí Bílého domu
- během prezidentství předchozího prezidenta George Bushe vydal tři bestsellery popisující jeho boj s teroristy: Bushova válka, Plán útoku, Odmíntutí pravdy
Obamova válečná "seminárka"
Kopie šestistránkového dokumentu, v němž se Obama pokusil vymezit a hlavně omezit cíle pro vojenskou misi, je v knize přetištěna.
"Kdo má k tomuto plánu nějaké výhrady, nechť je řekne nyní," vyzval prezident dramaticky všechny členy svého národně bezpečnostního týmu na klíčovém jednání v Bílém domě 29. listopadu loňského roku, kde jim vlastní "práci" poprvé představil.
Podle Woodwarda startoval Obama na sklonku loňského léta rozsáhlou revizi válečné strategie s přesvědčením, že z Afghánistánu je třeba se co nejdříve stáhnout. Vojáci mu však nebyli schopni takový plán předložit. Nabízeli pouze alternativy počítající s významným posílením vojenské přítomnosti v zemi.
Obama měl v té chvíli na stole požadavek tehdejšího velitele amerických sil v Afghánistánu Stanleyho McChrystala na vyslání 40 tisíc nových posil. McChrystal spolu s tehdy nadřízeným šéfem velitelství CENTCOM Davidem Petraeusem chtěli v Afghánistánu zopakovat strategii, s níž se předchozí Bushově administrativě podařilo uklidnit situaci v Iráku.
Bidenovo vietnamské varování
Zcela opačný názor zastával viceprezident Joe Biden, který varoval před eskalací afghánského konfliktu. Woodward v knize popisuje, jak Biden oné listopadové neděle hned ráno ještě jednou narychlo vpadl do Obamovy pracovny, aby ho varoval, že se v Afghánistánu řítí k opakování Vietnamu.
Obama se nakonec ve své vlastní verzi strategie rozhodl pro kompromisní řešení: nařídil vyslání 30 tisíc vojáků a zúžení účelu jejich mise. "V roce 2010 nebudeme mít žádné debaty o tom, jak se dá v Afghánistánu udělat víc. Nechci slyšet nic o další změně mise, s jedinou výjimkou: že bychom se bavili o tom, jak se v roce 2011 stáhnout ještě rychleji," varoval důrazně své velitele.
Slova to byla prorocká, jen nedošla naplnění.
Obama musel letos v létě po skandálu s prostořekostí generála McChrystala vyměnit velitele v Afghánistánu a na nové místo instalovaný David Petraeus už na sklonku srpna spustil mediální "ofenzivu", jejíž vyznění nenechalo nikoho na pochybách: začátek stahování vojsk může být v roce 2011 maximálně symbolický.
Paradoxy vztahu Obama - Petraeus
Právě vztah Obamy a Petraeuse je absurditou hodnou svého jména. Obama ještě jako senátor ostře nesouhlasil s jeho strategií v Iráku, jejíž úspěch dodnes naplno nepřiznal. Když však letos v létě čelil rozkladu afghánské mise, nenašel nikoho jiného v armádním velení, na koho by se mohl obrátit, aby ji zachránil.
Petraeus si přesto podle Woodwardovy knihy vzal Obamovo odmítnutí armádní verze afghánské strategie jako osobní urážku. Původní návrh, který vypracoval spolu s McChrystalem, považuje dodnes za nejlepší variantu.
"Musíte vzít v potaz, že dle mého názoru není možné tuto válku vyhrát, jde o nekončící boj. Tak jako v Iráku," řekl Petraeus bez obalu Woodwardovi.
Jak v Afghánistánu pokračovat, se má celý Obamův politický i vojenský tým radit znovu v prosinci. Do médií už v minulých dnech unikly spekulace, že prezident nechce na své rok staré, v bolestech zrozené strategii nic zásadního měnit.
Na další střet s vojenským velením je však docela jistě zaděláno napřesrok v létě, až přijde čas na verdikt, kolik a jak rychle stáhnout jednotek z Afghánistánu. S představou, že by válka měla pokračovat "donekonečna", jak v nové knize naznačuje Petraeus, bude mít Obama určitě vážný problém. Ostatně, prosadit rakovou představu v řadách demokratických zákonodárců by pro něj bylo nemožné.
Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru