Klid kolem karikatur? Pouze zdánlivý

David Koubek
10. 3. 2006 17:00
Praha - Protesty proti karikaturám proroka Mohameda v muslimském světě pomalu utichají. Obrázky ale zanechaly své následky.
Demonstrace proti karikaturám v pákistánském Karáčí se obrátila v protest proti prezidentovi Mušarafovi a USA
Demonstrace proti karikaturám v pákistánském Karáčí se obrátila v protest proti prezidentovi Mušarafovi a USA | Foto: Reuters

Média přestala přinášet každý den obrázky zapálených dánských vlajek, lidé při protestech už neumírají. Téma karikatur je však stále živé - stále například funguje "dobrovolné embargo" na dánské produkty v některých zemích Blízkého východu. A v Norsku kvůli karikaturám posílila radikální pravicová strana.

Europol varuje před nebezpečím

I přesto, že v samotné Evropě se už téměř neprotestuje, šéf Evropské policejní agentury Europol Max-Peter Ratzel varoval.

Šéfredaktor Yemen Observeru je kvůli otištění karikatur před soudem. Žaloba prý bude požadovat jeho popravu
Šéfredaktor Yemen Observeru je kvůli otištění karikatur před soudem. Žaloba prý bude požadovat jeho popravu | Foto: Reuters

"Existuje zde stálé nebezpečí. Může být namířeno proti Dánsku nebo Evropské unii," konstatoval Ratzel v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Existuje spousta možných reakcí, ať ze strany teroristů nebo extremistů. Máme jisté náznaky," řekl Ratzel a naznačil, že téma karikatur využily radikální skupiny v Evropě.

Evropská unie teď nejspíš požádá o pomoc Turecko. Země na pomezí Asie a Evropy by údajně mohly zprostředkovat dialog mazi oběma "světy".

Evropská unie žádá o pomoc Turecko

Tureckého ministra zahraničí Abdullaha Güla dnes na neformálním setkání v rakouském Salcburku chtějí jeho protějškové z EU požádat, aby se pokusil napětí v muslimském světě zmírnit a vysvětlit evropské postoje.

Nepokoje v muslimských zemích už se dříve pokoušeli uklidnit také někteří evropští politici. Nejprve šéf zahraniční politiky EU Javier Solana, pak vyzýval muslimy ke klidu francouzský prezident Jacques Chirac na cestě v Saúdské Arábi.

Po celém světě zemřelo kvůli karikaturám padesát lidí. Radikální muslimové útočili na ambasády evropských zemí a některé z nich vypálili. Násilné protesty se rozšířily i do muslimských zemí v jihovýchodní Asii.

Nelíbil se jim postup evropských novin, které v únoru začaly přetiskovat karikatury proroka Mohameda. Obrázky poprvé vyšly už v září v dánském deníku Jyllands Posten a novináři jejich opětovné publikování často vydávali za projev svobody tisku.

Evropští ministři chtějí dnes požádat o pomoc ve sporu s karikaturami tureckého premiéra Abdullaha Güla
Evropští ministři chtějí dnes požádat o pomoc ve sporu s karikaturami tureckého premiéra Abdullaha Güla | Foto: Aktuálně.cz

Většina muslimů však považuje vyobrazení svého Proroka za urážku náboženství a provinění.

Pákistán: proti karikaturám, vládě a USA

Poslední větší protesty proti karikaturám hlásí agentury z Pákistánu. V Karáčí minulou neděli protestovalo asi 35 tisíc lidí, ale nejen proti karikaturám. Zdejší islamistická opozice vyjadřovala nesouhlas s vládou Parvíze Mušarafa, který je údajně příliš loajální k americkému prezidentu Bushovi.

Mnoho protestujícíh křičelo vedle "smrt Dánsku" také "smrt Americe" a "smrt Izraeli".

Už několik dní předtím vyslala pákistánská opoziční strana Džamát-e-Islamí protestovat děti z muslimských škol mezi 6 a 15 lety. Děti křičely naučená hesla jako "Pověste viníky" nebo "Pryč s Amerikou". Děti také zapálily panáka zobrazujícího dánského premiéra Rasmussena.

Protestuje se i v indickém Kašmíru
Protestuje se i v indickém Kašmíru | Foto: Reuters

Bojkot dánského zboží, v Norsku sílí pravice

Na Blízkém východě mezitím stále pokračuje bojkot dánského zboží. Jen švédsko-dánská mlékárenská firma Arla přijde touto formou protestu až o 65 milionů dolarů. Druhá největší mlékárenská firma v Evropě exportuje více než do této oblasti jen do Evropské unie a na Blízkém východě zaměstnává 1200 lidí.

V Norsku se měsíc po obrovských protestech v muslimském světě dostala do čela předvolebních průzkumů extrémní pravicová Strana pokroku, která požaduje přísnější imigrační zákony a svaluje na imigranty odpovědnost za velkou část kriminality v Norsku. Norsko bylo po Dánsku první zemí, ve které noviny karikatury otiskly.

 

Právě se děje

Další zprávy