Média přestala přinášet každý den obrázky zapálených dánských vlajek, lidé při protestech už neumírají. Téma karikatur je však stále živé - stále například funguje "dobrovolné embargo" na dánské produkty v některých zemích Blízkého východu. A v Norsku kvůli karikaturám posílila radikální pravicová strana.
Europol varuje před nebezpečím
I přesto, že v samotné Evropě se už téměř neprotestuje, šéf Evropské policejní agentury Europol Max-Peter Ratzel varoval.
"Existuje zde stálé nebezpečí. Může být namířeno proti Dánsku nebo Evropské unii," konstatoval Ratzel v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Existuje spousta možných reakcí, ať ze strany teroristů nebo extremistů. Máme jisté náznaky," řekl Ratzel a naznačil, že téma karikatur využily radikální skupiny v Evropě.
Evropská unie teď nejspíš požádá o pomoc Turecko. Země na pomezí Asie a Evropy by údajně mohly zprostředkovat dialog mazi oběma "světy".
Evropská unie žádá o pomoc Turecko
Tureckého ministra zahraničí Abdullaha Güla dnes na neformálním setkání v rakouském Salcburku chtějí jeho protějškové z EU požádat, aby se pokusil napětí v muslimském světě zmírnit a vysvětlit evropské postoje.
Nepokoje v muslimských zemích už se dříve pokoušeli uklidnit také někteří evropští politici. Nejprve šéf zahraniční politiky EU Javier Solana, pak vyzýval muslimy ke klidu francouzský prezident Jacques Chirac na cestě v Saúdské Arábi.
Po celém světě zemřelo kvůli karikaturám padesát lidí. Radikální muslimové útočili na ambasády evropských zemí a některé z nich vypálili. Násilné protesty se rozšířily i do muslimských zemí v jihovýchodní Asii.
Nelíbil se jim postup evropských novin, které v únoru začaly přetiskovat karikatury proroka Mohameda. Obrázky poprvé vyšly už v září v dánském deníku Jyllands Posten a novináři jejich opětovné publikování často vydávali za projev svobody tisku.
Většina muslimů však považuje vyobrazení svého Proroka za urážku náboženství a provinění.
Pákistán: proti karikaturám, vládě a USA
Poslední větší protesty proti karikaturám hlásí agentury z Pákistánu. V Karáčí minulou neděli protestovalo asi 35 tisíc lidí, ale nejen proti karikaturám. Zdejší islamistická opozice vyjadřovala nesouhlas s vládou Parvíze Mušarafa, který je údajně příliš loajální k americkému prezidentu Bushovi.
Mnoho protestujícíh křičelo vedle "smrt Dánsku" také "smrt Americe" a "smrt Izraeli".
Už několik dní předtím vyslala pákistánská opoziční strana Džamát-e-Islamí protestovat děti z muslimských škol mezi 6 a 15 lety. Děti křičely naučená hesla jako "Pověste viníky" nebo "Pryč s Amerikou". Děti také zapálily panáka zobrazujícího dánského premiéra Rasmussena.
Bojkot dánského zboží, v Norsku sílí pravice
Na Blízkém východě mezitím stále pokračuje bojkot dánského zboží. Jen švédsko-dánská mlékárenská firma Arla přijde touto formou protestu až o 65 milionů dolarů. Druhá největší mlékárenská firma v Evropě exportuje více než do této oblasti jen do Evropské unie a na Blízkém východě zaměstnává 1200 lidí.
V Norsku se měsíc po obrovských protestech v muslimském světě dostala do čela předvolebních průzkumů extrémní pravicová Strana pokroku, která požaduje přísnější imigrační zákony a svaluje na imigranty odpovědnost za velkou část kriminality v Norsku. Norsko bylo po Dánsku první zemí, ve které noviny karikatury otiskly.