Londýn - Klíčový zákon britské vlády o odchodu z Evropské unie se vrátí k projednání do dolní komory parlamentu v úterý 12. června, informoval britský deník The Times.
Vláda premiérky Theresy Mayové utrpěla v posledních týdnech několik porážek v souvislosti s chystaným brexitem, když Sněmovna lordů (horní komora) odsouhlasila hned několik dodatků k důležitému zákonu. Osud těchto dodatků ale není jasný, neboť dolní komora, ve které mají premiérčini konzervativci většinu, může Sněmovnu lordů přehlasovat.
Zákon, který má zajistit právní kontinuitu po brexitu, musí obě komory parlamentu schválit před samotným odchodem země z Evropské unie 29. března příštího roku. Dolní komora tak učinila letos v lednu.
Sněmovna lordů ale v uplynulých týdnech přijala 15 dodatků, jejichž smyslem je zachování užšího vztahu s evropskou sedmadvacítkou. Požaduje například setrvání Spojeného království v celní unii s EU, zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů či setrvání v unii v případě, že by odchod měl za následek zavedení přísného režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.
Novinář z listu The Times nyní zveřejnil na Twitteru dopis vysoce postaveného představitele konzervativců, ve které žádal poslance, aby si zajistili, že v úterý 12. června určitě budou přítomni v parlamentu.
Konzervativci premiérky Mayové mají v dolní komoře jen těsnou většinu. Podle agentury Reuters by mohly dodatky Sněmovny lordů podpořit rebely uvnitř konzervativní strany, kteří si přejí užší vazby s EU po brexitu.