Klíčová otázka voleb: Kolik lidí láká víc Moskva než Kyjev

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2014 15:33
Blok Petra Porošenka v nedělních ukrajinských volbách zvítězí. Důležitá bude volební účast na východě.
Vítěz voleb je předem jasný: Petro Porošenko. Ale kdo dál?
Vítěz voleb je předem jasný: Petro Porošenko. Ale kdo dál? | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – O vítězi nedělních parlamentních voleb na Ukrajině není pochyb. Petro Porošenko bude letos podruhé slavit vítězství.

V květnu se stal prezidentem, když už v prvním kole získal téměř 55 procent hlasů. Podle průzkumů různých agentur by měla v neděli jeho strana s názvem Blok Petra Porošenka dostat mezi sedmadvaceti až třiatřiceti procenty.

V tom je jasno. Pro Ukrajinu však bude důležitá jiná věc. Vlastně dvě.

Tou první je volební účast v ruskojazyčných oblastech jihovýchodní Ukrajiny. Může naznačit, kolik obyvatel se tam nadále ztotožňuje s Ukrajinou a odmítá možnost patřit raději k Rusku nebo státu napojenému na Rusko.

Druhým podstatným údajem bude podpora seskupení s názvem Opoziční blok. Ten zahrnuje představitele Strany regionů svrženého exprezidenta Viktora Janukovyče a další politiky, kteří se shodují v jednom: neschvalují změny, které se letos odehrály, a odmítají Majdan. Tedy protesty, které na jaře vedly k pádu Janukovyče.

Přijde-li na východě země k volbám málo lidí a zároveň ti, co přijdou, dají hlas Opozičnímu bloku (případně ještě radikálnějším komunistům), ukáže se velké rozdělení Ukrajiny.

Opačný výsledek bude dobrou zprávou pro ty Ukrajince, kteří podporují takzvaný "poúnorový vývoj" a proevropskou orientaci státu.

Na územích obsazených separatisty volby samozřejmě nebudou. V částech Doněcké a Luhanské oblasti, které kontroluje Kyjev, se očekává nejnižší účast z celé země.

Premiér Arsenij Jaceňuk (na billboardech) kandiduje za Lidovou frontu.
Premiér Arsenij Jaceňuk (na billboardech) kandiduje za Lidovou frontu. | Foto: Reuters

Někteří lidé nepřijdou k urnám na protest, protože by raději patřili k separatistům, nebo prostě nesouhlasí s vývojem posledních osmi měsíců. Se svržením Janukovyče, válkou, spory s Ruskem...

Roli mohou hrát také obavy o bezpečnost.

Podle průzkumu nadace Demokratické iniciativy přijde v těchto regionech hlasovat třiadvacet procent oprávněných voličů, agentura GfK odhaduje čtyřicet procent.

Otázkou je účast v dalších ruskojazyčných oblastech a městech, kde válka nebyla, ale dříve tam vítězila Janukovyčova Strana regionů. Například Charkov, Oděsa, Dněpropetrovsk.

"Když samozřejmě nepočítáme území, které vláda nemá pod kontrolou, kde vládnou separatisté, tak myslím, že nebude účast zase tak slabá. Očekávám padesát až šedesát procent na ruskojazyčném jihovýchodě. To bude asi o něco méně než na západě nebo v centrálních oblastech, ale ne až tak výrazně," řekl Aktuálně.cz ukrajinský sociolog a zakladatel serveru Watcher.com.ua Maksim Savanevskyj.

Komunistická strana Ukrajiny v Doněcku už v dubnu podporovala povstalce a rozdávala své letáky a brožury před obsazenou budovou doněckého gubernátora.

Právě Doněcká a Luhanská oblast představovaly pro komunisty velkou voličskou základnu, bez ní budou mít problém se do parlamentu dostat.

Někteří poslanci navrhovali v létě komunistickou stranu zakázat kvůli její "kolaboraci" se separatisty (v kyjevské terminologii s teroristy). Zatím ale návrh neprošel.

Serhij Tihipko.
Serhij Tihipko. | Foto: Aktuálně.cz

Na východě Ukrajiny má velkou šanci strana Silná Ukrajina, kterou vede bývalý ministr financí Serhej Tihipko. Bývalý člen Strany regionů, který se však s Janukovyčem rozešel a těší se pověsti schopného ekonoma.

Tihipko odmítl vstoupit do Opozičního bloku, který sdružuje hlavní proruské a protimajdanovské síly s výjimkou komunistů. Na kandidátce je například bývalý vicepremiér Jurij Bojko nebo šéf Janukovyčovy kanceláře Serhij Lovočkin.

Opoziční blok je proti evropské integraci. Jeho součástí je také lídryně strany Ukrajina vpřed! Natalia Korolevská, kdysi členka vedení strany Vlast Julije Tymošenkové. Za stranu kandiduje rovněž nejslavnější ukrajinský fotbalista Andrej Ševčenko, bývalá hvězda AC Milán nebo Chelsea.

"V úspěch Opozičního bloku moc nevěřím. Lidé, kteří nesouhlasí se současnou vládou a vývojem, spíše volit vůbec nepůjdou, než že by volili nějakou opozici," řekl Aktuálně.cz Savanevskyj.

Pokud jde o Tymošenkovou, podle průzkumů její Vlast nezíská více než deset procent hlasů. Podobně zřejmě skončí Lidová fronta současného premiéra Arsenije Jaceňuka.

450 poslanců je vybíráno hlasováním, které kombinuje prvky poměrného a většinového systému. Do parlamentu se tak mohou dostat i nezávislí a nezařazení politici, jejichž názory se dopředu těžko odhadují.

V minulosti byli právě tito poslanci často obviňováni z toho, že se při hlasování o důležitých zákonech v parlamentu nechávají vládními stranami kupovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy