Nášivky nacistů ovládly Kyjev. Noví banderovci vycenili zuby

Jiří Just Jiří Just
17. 10. 2014 12:30
"Heroji! Heroji!" vítal bojovníky dav. Postarší dáma v šále s národními barvami objímala a na tvář líbala v pozoru stojící nacionalisty. Reportáž Aktuálně.cz z hlavního města Ukrajiny.
Záběr z centra Kyjeva.
Záběr z centra Kyjeva. | Foto: Jiří Just

Kyjev - Konflikt na východě Ukrajiny porodil novodobé banderovce. Ukrajinští radikální nacionalisté, kteří bojují proti těm proruským, se hlásí k tradici Ukrajinské povstalecké armády nechvalně známého Stepana Bandery. A jsou ve stejné situaci jako jejich předci – vzhlíží k třetí říši a bojují za nezávislost na Moskvě.

Foto: Jiří Just

Že nejde jen o jakousi "virtuální realitu", bylo tento týden patrné přímo v centru Kyjeva. Pod pomníkem ukrajinského národního buditele Tarase Ševčenka se tu šikovalo několik desítek mladých mužů v pískových maskáčích.

Někteří měli za opaskem pistole, někteří na hrudi vyznamenání za nedávné boje proti separatistům. Všechny spojovala nášivka s takzvaným vlčím hákem a nápis Azov.

Dobrovolnický prapor Azov přijel do hlavního města Ukrajiny, aby oslavil 72. výročí založení Ukrajinské povstalecké armády. Bojovníci mimo jiné žádali úplnou legalizaci dobrovolníků a výzbroj od státu.

Heroji!

Nad mladíky vlály vlajky se stejnými insigniemi, které doplňují červenočerné prapory nacionalistů z Pravého sektoru a modrožluté státní vlajky.

"Heroji! Heroji!" vítal bojovníky dav. Postarší dáma v šále s národními barvami objímala a na tvář líbala v pozoru stojící nacionalisty.

"Jsou to praví hrdinové. Bojují za nás, za naši svobodu. Kdyby nebyli, tak je už dávno Putin v Kyjevě," vysvětlovala s nadšením stoupenkyně nacionalistů. Rusko si podle ní přeje zničit Ukrajinu.

"Moskva nás vždycky nenáviděla. A po Majdanu se nás rozhodla rozčtvrtit a zničit. Podívejte se, co se děje na Krymu a na Donbasu! Bez Ruska by ti teroristi nevystrčili nos ze svých děr," pobouřeně dodává.

Ozbrojení nacionalisté

Dobrovolnický prapor Azov je považován za jednu z nejvíce bojeschopných jednotek na východě Ukrajiny. Původně bojová organizace ukrajinských nacionalistů je od července oficiálně součástí sil ministerstva vnitra.

Velitel praporu, šéf Sociálně-nacionálního shromáždění Andrij Bileckyj, má hodnost podplukovníka policie. Bileckyj momentálně kandiduje do ukrajinského parlamentu.

Foto: Jiří Just

Prapor Azov čítá přibližně 800 mužů. Převážná většina z nich jsou radikální nacionalisté inklinující k neonacismu.

Svědčí o tom nejen samotný symbol na nášivkách Azovu, který za druhé světové války používala 2. tanková divize SS Das Reich, ale i jejich vazby na mezinárodní neonacistické organizace. Včetně ruského hnutí Wotan Jugend, které působí i v ČR.

Azov se zapojil do bojů v květnu. Nejdříve se podílel na osvobození Mariupolu na jihu Doněcké oblasti. Poté byl nasazen v operacích v Torezu, Šachťorsku a Sněžném.

Společně s armádou a dalšími dobrovolnickými jednotkami jako Donbass, Pravyj sektor či Šachťorsk se v srpnu prapor účastnil tragické bitvy o Ilovajsk.

Boj o důležitý železniční uzel tehdy ukrajinské síly prohrály. Podle oficiálních údajů přišly nejméně o 200 mužů. Neoficiálně se ale mluví o mnohem vyšším čísle.

Sláva Ukrajině

Za zpěvu ukrajinské hymny se muži v maskáčích a jejich stoupenci vydávají na pochod Kyjevem. Policie vše zpovzdálí sleduje.

Nezasahuje ani tehdy, když dav začne zapalovat světlice a dýmovnice. Místo toho odklánějí dopravu, aby radikálové mohli klidně projít městem.

Foto: Jiří Just

Asi osmitisícový průvod připomíná pochod fotbalových fanoušků. Jen místo skandování názvu milovaného týmu se ozývá: "Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!". A protiruské "Moskaly na nože!"

Nacionalisté prošli okolo Majdanu a svůj pochod ukončili na náměstí nedaleko ministerstva zahraničí a chrámu svatého Michala, který byl ve 30. letech sovětským režimem zničen a v 90. letech znovu obnoven.

"Bojujeme proti těm, proti kterým bojovali všichni naši předci. Bojujeme proti těm, proti nimž bojovali naši slavní kozáci. Naši hrdinové z let 1917 a 1945. Věřím v naše vítězství! My porazíme našeho nepřítele a on navždy opustí naši zem!" zvolal velitel Azova Andrij Bileckyj ke svým stoupencům.

Co čeká Ukrajinu pak, to neuvedl.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy