Soul/Pchjongjang - Jihokorejské ministerstvo obrany předpokládá, že se komunistická KLDR výrazně přiblížila výrobě rakety s jadernou hlavicí.
Zmenšit jadernou nálož tak, aby ji unesla střela delšího doletu, trvá podle expertů Soulu zpravidla dva až sedm roků.
Svou první jadernou zkoušku Severní Korea provedla před osmi lety, a mohla by tedy tuto technologii podle jihokorejského ministerstva již ovládat.
Jihokorejská rozvědka pro to ale nemá důkazy, napsal server BBC.
"Schopnosti Severní Koreje zmenšit nukleární zbraň podle všeho dosáhly významné úrovně," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany k miniaturizaci, jež by umožnila nasazení jaderného zařízení na špičku rakety dlouhého doletu, která by teoreticky mohla zasáhnout Jižní Koreu, či dokonce Spojené státy.
"Nemáme ale žádné tajné informace, které by dokládaly, že KLDR proces zmenšení dokončila," prohlásil nicméně nejmenovaný představitel ministerstva.
Pchjongjang provedl již tři jaderné testy, ten poslední v únoru 2013. Odborníci se rozcházejí v názorech, jak velký pokrok Severní Korea v programu vývoje balistických střel učinila.
Jihokorejské ministerstvo ve své zprávě vyjádřilo předpoklad, že sever "má (rakety), které mohou ohrozit pevninskou část USA, vzhledem k tomu, že již rakety dlouhého doletu pětkrát testoval".
Podle činitele ministerstva ale nejsou náznaky, že by Pchjongjang zařadil rakety dlouhého doletu do své výzbroje.
Severní a Jižní Korea zůstávají ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950-53 skončil pouze příměřím, a nikoli podpisem řádné mírové dohody.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že je otevřen rozhovorům "na nejvyšší úrovni" mezi oběma zeměmi, pouze však za jistých podmínek.
Soul podle něj musí ukončit společná vojenská cvičení se Spojenými státy a také přestat s "pomlouváním Severní Koreje", která čelí mezinárodním kritikám kvůli porušování lidských práv.