Pchjongjang - Severní Korea se necítí být vázána dohodou o příměří uzavřenou s Jižní Koreou v roce 1953, protože Soul se aktivně připojil k námořní iniciativě Spojených států proti Severní Koreji.
USA a Jižní Korea hodlají kontrolovat ve Žlutém moři severokorejské lodě. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.
"Jakoukoli nepřátelskou akci proti našim mírovým plavidlům, včetně prohledávání a zabavování, budeme považovat za neodpustitelné narušení naší svrchovanosti a okamžitě zahájíme tvrdý vojenský protiúder," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí severokorejské armády ve zprávě KCNA.
Jižní Korea v úterý oznámila, že se připojí k námořní iniciativě Spojených států, v jejímž rámci budou obě země zastavovat severokorejské lodě a kontrolovat, zda nepřevážejí zbraně hromadného ničení.
Washington totiž Pchjongjang obviňuje z toho, že se chystá prodávat svůj jaderný know-how do zahraničí, například Sýrii.
Pchjongjang to považuje za vyhlášení války.
Pro severokorejskou vládu je prodej zbraní podle francouzské stanice France24 hlavním zdrojem příjmů.
KLDR také v pondělí oznámila, že provedla s úspěchem už druhý jaderný test, což znovu vyvolalo negativní ohlasy na celém světě.
Nesouhlas se severokorejskou jadernou zkouškou vyjádřila i Rada bezpečnosti OSN včetně Číny a Ruska. Rada dospěla k závěru, že KLDR porušila dvě předchozí rezoluce, přijaté po prvním severokorejském atomovém testu z roku 2006.
Obě Koreje spolu naposledy ve vodách Žlutého moře bojovaly v roce 1999 a 2002, přičemž za poslední rok KLDR svému jižnímu sousedu několikrát vyhrožovala útokem.