Washington/Pchjongjang - Severokorejské úřady propustily na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, jednoho ze tří občanů Spojených států vězněných v KLDR. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to v úterý oznámila mluvčí ministerstva zahraničí USA Marie Harfová. Fowle byl v severokorejské vazbě od letošního června, pravděpodobně proto, že v hotelovém pokoji zapomněl bibli.
Šestapadesátiletý Fowle, který do KLDR přicestoval v dubnu jako turista, už podle Harfové míří do USA. Z Pchjongjangu podle mluvčí odcestovali i američtí vyjednavači, kteří se o jeho propuštění zasadili.
Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta byl americký vězeň po propuštění přepraven z KLDR letadlem ministerstva obrany USA. K jeho osvobození významně přispělo Švédsko, řekl mluvčí bez dalších podrobností. Podle Harfové Stockholm v úsilí o Fowleovo propuštění projevil "neúnavnou snahu". Spojené státy s KLDR neudržují diplomatické styky a Švédsko v Pchjongjangu hájí jejich zájmy.
Podle severokorejských úřadů byl Fowle vyšetřován v souvislosti se spácháním činů, které byly v rozporu s turistickým vízem. V KLDR, která je ateistická a uctívá pouze své vůdce, je propagace křesťanství zločin. Koncem června bylo v Pchjongjangu oznámeno, že s americkým turistou se připravuje soudní proces.
Severní Korea podle agentury Reuters souhlasila s Fowleovým propuštěním s podmínkou, že se americká strana postará o jeho převoz do vlasti. Časový harmonogram operace nařídil Pchjongjang.
Fowle je dělník u stavební firmy z městečka Moraine v Ohiu a má tři děti a ruskou manželku. Ta dopisem požádala prezidenta Vladimira Putina, aby se přimluvil za jeho propuštění.
V Severní Koreji jsou po Fowleově propuštění zadržováni ještě další dva Američané.
Patnáctiletý trest nucených prací si odpykává americko-korejský misionář Kenneth Bae, který byl zadržen v listopadu 2012 a později byl shledán vinným, že se "pokoušel svrhnout severokorejskou vládu".
V polovině září poslal severokorejský soud na šest let do pracovního tábora Matthewa Millera. Čtyřiadvacetiletý Američan byl zatčen letos v dubnu, když údajně po příletu do Severní Koreje roztrhal své turistické vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o tom, jak jsou v KLDR porušována lidská práva.