Zapomeňte na převrat. Kim Čong-un je nemocný, ale živý

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2014 19:25
Jedenatřicetiletý severokorejský vůdce se po 40 dnech objevil na oficiální fotografii s holí.
Nová fotografie Kim Čong-una.
Nová fotografie Kim Čong-una. | Foto: ČTK

Pchjongjang/Soul – Čtyřicet dní. Tak dlouho trvalo severokorejskému vůdci Kim Čon-unovi, než se objevil na veřejnosti a nechal se vyfotografovat či zabrat kamerou.

Na fotografii, otištěné v deníku Korejské strany práce Rodong sinmun, je Kim s vycházkovou holí a usmívá se.

I v normální zemi by nebylo normální, kdyby o hlavě státu nebylo čtyřicet dní slyšet. Natož v Severní Koreji.

Kim Čong-una severokorejská televize naposledy ukázala 3.září.
Kim Čong-una severokorejská televize naposledy ukázala 3.září. | Foto: Reuters

Zdá se ale, že se potvrzují odhady těch, kdo spíše sázeli na skutečně velmi špatný zdravotní stav mladého vůdce než na převrat uvnitř režimu (k této variantě se ve svých článcích klonila i redakce Aktuálně.cz).

Nebyly zaznamenány žádné přesuny armády na území KLDR a jihokorejská média nepublikovala ani náznaky zpráv o tom, že by snad dynastie Kimů přišla o trůn a k moci se dostal někdo z nespokojených armádních generálů.

Poradkyně amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová řekla dnes televizi NBC, že podle Washingtonu Kim nadále zůstává u moci.

Samozřejmě není možné ověřit, kdy byla fotografie pořízena, ale pokud by Kim Čong-un byl svržen, sotva by noví vládci takto pokračovali v publicitě kolem jeho osoby.

Podle jihokorejského listu Korea Times ale fotografie velmi pravděpodobně pochází z pondělí.

"Naši vědci jsou vlastenci, kteří svůj život věnují výstavbě silného a bohatého národa. Je potřebné se o blaho vědců starat," cituje Rodong Sinmum z Kimova projevu.

Spekuluje se o tom, že Kim Čong-un vládne jen jako loutka či vývěsní štít a místo něj rozhoduje někdo z armádních špiček. To je možné, ale zároveň vzhledem k nedostatku informací z hermeticky uzavřeného režimu nemožné ověřit.

Rovněž se zřejmě nikdy nedozvíme, co přesně Kimovi bylo. Kolují zprávy o cukrovce, o problémech s koleny kvůli nadměrné váze, o krevní sraženině v mozku.

Pokud je fotografie s holí autentická, nejvěrohodněji vypadá verze o obezitě. Jihokorejská média, obvykle nejlépe informovaná, psala o skupině lékařů z Evropy, která v srpnu dorazila do Pchjongjangu, aby zajistila léčbu vůdce.

Vedení KLDR má k dispozici špičkové nemocnice a sanatoria, jak vypověděl francouzský lékař, který před šesti lety léčil Kim Čong-ila, otce Kim Čong-una.

Známky neklidu však uvnitř země jsou. Kim nechal loni v prosinci popravit svého strýce Čang Song-tcheka za velezradu. A během loňska se také objevily zprávy o tom, že některé armádní jednotky bojovaly mezi sebou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy