KLDR odpálila raketu z ponorky, tvrdí generálové jihokorejské armády. Test se podle nich nepovedl

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2016 13:12
Ponorky jsou od světových válek obávanou zbraní, protože mohou v cestě k protivníkovi překonávat obrovské podmořské vzdálenosti, aniž jsou zaznamenány. Krok totalitní Severní Koreje byl oznámen v době probíhajícího summitu NATO ve Varšavě. Spojené státy tento týden ve středu vůbec poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům represivního režimu. Vypálení severokorejské rakety ostře odsoudil japonský premiér Šinzó Abe, podle kterého jde o jasné zpochybnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul - Severní Korea v sobotu podle všeho odpálila balistickou raketu z ponorky. Uvedl to podle agentury Reuters společný sbor náčelníků štábů jihokorejské armády, který zkoušku považuje za neúspěšnou. Střela byla odpálena ve vodách u východního pobřeží Korejského poloostrova. Podle jihokorejské tiskové agentury explodovala po několika kilometrech ve vzduchu a nejspíš dopadla do moře.

Severokorejský raketový test zaznamenalo i americké ministerstvo obrany; také podle něj střela zřejmě skončila v moři. "Důrazně odsuzujeme tuto zkoušku i další balistické zkoušky Severní Koreje, které porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazující Pchjongjangu používání balistické technologie," uvedl mluvčí Pentagonu Gary Ross.

Vypálení severokorejské rakety ostře odsoudil japonský premiér Šinzó Abe, podle kterého jde o jasné zpochybnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Vypálení rakety ale národní bezpečnost Japonska vážně nezasáhlo, citovala šéfa kabinetu japonská média.

Krok totalitní Severní Koreje byl oznámen v době probíhajícího summitu NATO ve Varšavě a den poté, co Spojené státy a Jižní Korea slíbily, že v Jižní Koreji umístí vyspělý protiraketový systém THAAD, který by vyvažoval severokorejskou hrozbu. Čína, Rusko i Severní Korea tvrdí, že systém THAAD by americkým radarům mohl pomoci lokalizovat rakety v těchto zemích.

Spojené státy tento týden ve středu vůbec poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům represivního režimu. Důvodem je podle amerického ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. KLDR poté označila americké sankce za "vyhlášení války".

Ponorky jsou od světových válek obávanou zbraní, protože mohou na cestě k protivníkovi překonávat obrovské podmořské vzdálenosti, aniž jsou zaznamenány.

KLDR balistickou raketu z ponorky odpálila zřejmě také v letos 23. dubna. Severokorejský režim to označil za "velký úspěch" a Kim Čong-un tehdy uvedl, že země je nyní schopna zasáhnout Soul i americké území.

Severní Korea se pomalu stává tržní ekonomikou. To ale neznamená, že je méně nebezpečná. U nejstřeženější hranice točil reportér Hospodářských novin. | Video: Marek Hudema
 

Právě se děje

Další zprávy