Moje jaderné tlačítko je větší a mocnější. Trump poslal další vzkaz Kimovi, USA nevěří v posun

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2018 12:02
Americký prezident reagoval na Twitteru na novoroční projev Kim Čong-una. Jižní Korea obnovuje s KLDR horkou linku.
Donald Trump a Kim Čong-un.
Donald Trump a Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington - Odpalovací tlačítko k jaderným zbraním, které má k dispozici americký prezident Donald Trump, je "daleko větší a mocnější" než to, které je na stole severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Šéf Bílého domu to napsal ve své reakci na novoroční Kimův projev, v němž vůdce KLDR pohrozil USA tím, že celé jejich území je v dostřelu severokorejských jaderných zbraní.

"Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho a mé tlačítko funguje!" napsal v úterý Trump na Twitteru s odkazem na Kimův pondělní projev.

Severokorejský lídr v něm prohlásil, že má na stole stále připravené odpalovací tlačítko, ale jaderné zbraně použije jedině v případě, že by bezpečnost země byla ohrožena. Rovněž vybídl ke zvýšení výroby mezikontinentálních raket a jaderných hlavic a také k jejich rychlejšímu rozmístění.

Zatímco k USA zvolil tradičně ostrý postoj, sousední Jižní Koreji nabídl zlepšení vztahů a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která proběhne právě v sousední zemi.

Obnovení horké linky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na to zareagoval rozhodnutím, že jeho země znovu zprovozní horkou linku zajišťující naléhavou komunikaci s Jižní Koreou.

V televizním prohlášení to sdělil jeden z představitelů KLDR.

Jižní Korea poté podle agentury AP oznámila, že se svým severním sousedem již zahájila na této lince předběžnou komunikaci s cílem prověřit, zda spojení dobře funguje. Mluvčí jihokorejského prezidenta označil obnovení horké linky v pohraniční vesnici Pchanmundžom za významný posun v napjatých vzájemných vztazích.

Linku, která v minulosti představovala zásadní komunikační kanál mezi oběma zeměmi, KLDR opakovaně přerušovala v dobách zvýšeného napětí. 

Severokorejci na olympiádě

Rozhodnutí souvisí s debatou o účasti severokorejské delegace na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu příští měsíc. Pokud se KLDR olympiády skutečně zúčastní, mohli by sportovci obou Korejí při nástupu na zahajovacím ceremoniálu kráčet pod jednou vlajkou, či dokonce na hrách soutěžit jako jedna země, napsala agentura Reuters.

Šéf organizačního výboru olympijských her I Hi-pom již dříve nadnesl, že by Severní a Jižní Korea mohly pro olympiádu vytvořit společné týmy v krasobruslení a ledním hokeji.

Severní a Jižní Korea již v minulosti soutěžily jako jedna země na některých turnajích ve stolním tenise či ve fotbale, nikdy však ještě nespojily síly na velkých akcích, jako jsou olympijské či asijské hry.

Při slavnostním zahájení olympiády v Sydney v roce 2000 sportovci Jižní a Severní Koreje poprvé v historii pochodovali společně. Speciální vlajku s vyobrazením Korejského poloostrova tehdy nesli dva vlajkonoši, jeden ze Severu a druhý z Jihu.

Předseda organizačního výboru, který připravuje zimní olympijské hry 2018, I Hi-pom navrhl pro letošní rok jiný primát. Podle něj by mohli severokorejští sportovci do Pchjongčchangu, vzdáleného jen asi 80 kilometrů od mezikorejské hranice, přijet přes přísně střežené demilitarizované pásmo. Bylo by to poprvé, co by severokorejští sportovci dorazili do Jižní Koreje po silnici, uvedl I Hi-pom.

KLDR na jeho návrh zatím nereagovala.

Video: KLDR zvažuje účast na olympiádě

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že zvažuje vyslání výpravy na únorovou olympiádu v Jižní Koreji. Vyzval k jednání. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy