Korejské usmíření. Společná průmyslová zóna se otevírá

Martin Novák Martin Novák
11. 9. 2013 12:07
Vyjednavači Soulu a Pchjongjangu se dohodli na otevření průmyslové zóny v Kesongu.
Severokorejští vojáci v Pchanmundžomu uvnitř pásma, rozdělujícího sever a jih Koreje.
Severokorejští vojáci v Pchanmundžomu uvnitř pásma, rozdělujícího sever a jih Koreje. | Foto: Reuters

Soul - Rachot zbraní a výhrůžky zničením nebo jaderným úderem na Korejském poloostrově ustaly. Po bouřce nadchází slunečné počasí.

Vlády Jižní a Severní Koreje se dohodly, že po obnově společné telefonní linky se znovu otevře také obří průmyslová zóna Kesong. V zóně na území KLDR pracovalo přes padesát tisíc severokorejských dělníků pro zhruba stovku jihokorejských firem, ale Pchjongjang projekt jednostranně přerušil letos v dubnu během napětí mezi oběma státy.

Jednání trvala podle agentury Jonhap celou noc a výsledkem je dokonce větší vstřícnost KLDR (Korejské lidově demokratické republiky) než v minulosti.

Nejenže se Kesong v pondělí 16. září znovu otevře, ale navíc budou jihokorejské firmy do konce letošního roku osvobozeny od daní a chystá se i plán, jak do zóny přilákat zahraniční investory z celého světa.

Jihokorejští podnikatelé také zřejmě budou moci používat v zóně, která se rozkládá na severokorejském území kousek za hranicí s jihem, mobilní telefony a internet. To dosud nemohli.

Novinkou je také vytvoření arbitrážní komise, která by řešila spory mezi oběma stranami. Má se rovněž zjednodušit proces vstupu do Kesongu.

"I když jsme se nedohodli na všem, v mnoha otázkách jsme dost pokročili," uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Kesong vznikl v roce 2004 a pro obě strany byl výhodný. Levná severokorejská pracovní síla snižovala firmám z jihu náklady, zatímco režim v KLDR vybíral peníze na daních.

Na začátku roku ale Pchjongjang popudily zpřísněné sankce Rady bezpečnosti OSN za další jaderný test KLDR a také společné americko-jihokorejské vojenské cvičení, při kterém nad poloostrovem přelétávaly bombardéry USA.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un tak ze zóny stáhl všechny dělníky, což vedlo k jejímu uzavření. Jihokorejcům Kim pohrozil válkou, pokud neustanou v provokacích.

Zůstalo však jen u hrozeb a ostré rétoriky, zbraně tentokrát nepromluvily. Zatím posledními vážnými incidenty bylo potopení jihokorejské lodi torpédem námořnictva KLDR v květnu 2010 a pak ostřelování ostrova Jon-pchjong severokorejským dělostřelectvem v listopadu téhož roku.

Sever a jih jsou od konce korejské války v roce 1953 oficiálně ve válečném stavu a podepsaly pouze příměří. I to ale Kim Čong-un letos 8. března v reakci na zpřísnění sankcí Rady bezpečnosti OSN jednostranně vypověděl.

 

Právě se děje

Další zprávy