KLDR odpálila tři balistické rakety do Japonského moře. Další provokace, reagují Spojené státy

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2016 11:04
Severní Korea odpálila tři balistické rakety u svého východního pobřeží. Doletěly do vzdálenosti asi 1000 kilometrů a dopadly do Japonského moře. Spojené státy útok ostře odsoudily. Podle jihokorejské armády bylo odpálení raket demonstrací síly, načasovanou na dobu, kdy se v Číně koná summit skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G20.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un. | Foto: Reuters

PchjongjangKLDR odpálila tři rakety středního doletu typu Rodong, které spadly do Japonského moře. Uvedla to jihokorejská armáda. Američané označili událost za provokaci.

Rakety byly odpáleny ze střelnice v Hwangču na západním pobřeží KLDR, přeletěly severokorejské území a pokračovaly směrem na východ k Japonsku. Japonské úřady o testu údajně nebyly předem informovány.

Zdroje z japonského ministerstva obrany sdělily, že rakety pravděpodobně dopadly do moře 200 až 250 kilometrů západně od japonského ostrova Hokkaidó. Šlo o rakety typu Scud nebo Rodong.

Spojené státy nejnovější severokorejský raketový test odsoudily. "Dnešní nebezpečné odpálení severokorejských raket představuje hrozbu pro civilní letectví a námořní dopravu v regionu," řekl představitel americké vlády na summitu G20 v čínském městě Chang-čou.

Stejně odsuzující reakce zazněla i z Tokia a Soulu.

Podle agentury Reuters americký zdroj označil incident za lehkomyslný a uvedl, že USA na vrcholné schůzce vyjádří znepokojení nad severokorejským jaderným programem.

K nelibosti Soulu, Tokia či Washingtonu KLDR uskutečnila v posledních měsících několik raketových zkoušek a v lednu podnikla také jaderný test. Spojené státy se v reakci na to dohodly s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu vyspělý americký protiraketový štít THAAD.

Pchjongjang tento krok kritizoval a pohrozil odvetou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy