Putin nabádal k obezřetnosti vůči KLDR, chce návrat k jednání o jaderném programu

ČTK ČTK
3. 9. 2016 9:52
Ruský prezident přislíbil, že Rusko se pokusí přimět KLDR k návratu k jednáním o severokorejském jaderném programu. Na Východním hospodářském fóru ve Vladivostoku se současně Rusko a Japonsko shodly, že by se měly vyřešit spory o Kurilské ostrovy, které obě země vedou. Obě mocnosti se od roku 1945 přou o jižní část souostroví a i více než 70 let po skončení války kvůli tomu nepodepsaly mírovou smlouvu.
Test rakety KLDR, odpálené z ponorky.
Test rakety KLDR, odpálené z ponorky. | Foto: Reuters

Vladivostok - Ruský prezident Vladimir Putin na Východním hospodářském fóru varoval před kroky, které by mohly dál zvýšit napětí ve vztazích se Severní Koreou, a přislíbil, že Rusko se pokusí přimět KLDR k návratu k jednáním o severokorejském jaderném programu.

Podle Putina je třeba postupovat velice obezřetně, "aby severokorejské vedení nebylo vyprovokováno k nějakým krokům na obranu národní bezpečnosti".

"Zachovali jsme si jisté komunikační kanály se Severní Koreou a využijeme jich k tomu, aby se zmírnila nynější ostrá konfrontace," přislíbil v sobotním projevu ruský vůdce. Jakékoli kroky, které by vedly k dalšímu vyhrocení situace, považuje za kontraproduktivní.

Putin se ve Vladivostoku setkal s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Ta na fóru označila KLDR za příčinu, kvůli které není naplno využit potenciál ruského Dálného východu se zásobami ropy a zemního plynu.

Stabilitu a rozvoj regionu ohrožuje jaderný a raketový program KLDR, která provedla již čtyři jaderné testy a v posledních letech podnikla téměř dvě desítky zkoušek balistických raket."Pokud nedokážeme zabránit vývoji jaderné zbraně, v nedaleké budoucnosti se severokorejská jaderná hrozba stane realitou," varovala jihokorejská prezidentka.

I spor o ostrovy

Japonský premiér Šinzó Abe, se kterým Putin jednal v pátek, na vladivostockém fóru opět apeloval na vyřešení rusko-japonského územního sporu o Kurilské ostrovy.

"Vladimíre, jsme z jedné generace. Projevme odvahu, přeberme odpovědnost a překonáme překážky a zanecháme příštím pokolením svět, ve kterém Rusko a Japonsko využíjí svůj obrovský potenciál. Udělejme tečku za nenormální situaci, která trvá už více než 70 let, a společně začněme novou éru rusko-japonských vztahů," zdůraznil Abe.

"Šinzó, každý z nás se na problém dívá z hlediska svých národních zájmů. Ale shodujeme se v tom, že problém musíme vyřešit," odvětil Putin. Minulost by podle něj neměla bránit pokroku a také je záhodno zamyslet se nad tím, jak se zbavit problému, který brání v rychlejším postupu.

Putin ujistil o ochotě podniknout rozhodnější kroky, "ale musí to být kroky dobře připravené". Znovu zdůraznil, že vyřešení sporu vyžaduje hodně důvěry a také to, aby se ani jedna strana necítila poraženou.

Japonsko a Rusko se od roku 1945 přou o jižní část souostroví a doposud kvůli tomu nepodepsaly mírovou smlouvu, více než 70 let po skončení války. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Tokio ruskou svrchovanost nad nimi neuznává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy