Soul - Severní Korea v květnu uzavře své jaderné testovací středisko a přizve k tomu i americké experty.
Vůdce KLDR Kim Čong-un to přislíbil na pátečním mezikorejském summitu, oznámil úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Středisko se po poslední zkoušce zřejmě stalo nepoužitelným, naznačili nedávno čínští vědci.
"Kim řekl během summitu (…), že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu," citovala agentura AFP mluvčího Mun Če-ina.
Podle něj komunistický diktátor zpřístupní místo v zájmu transparentnosti odborníkům z Jižní Koreje i Spojených států. Soul také informoval, že Pchjongjang projevil ochotu diskutovat o normalizaci vztahů s Japonskem.
Trump se s Kim Čong-unem setká do měsíce
Americký prezident Donald Trump oznámil, že by se se severokorejským lídrem mohl setkat už během příštích tří až čtyř týdnů. Trump to řekl v sobotu s tím, že půjde o důležitou schůzku věnovanou denuklearizaci Korejského poloostrova. Vztahy Spojených států a totalitní KLDR byly několik desetiletí velice napjaté.
"Myslím, že se sejdeme během následujících tří nebo čtyř týdnů," prohlásil Trump na politickém shromáždění v americkém státě Michigan. "Bude to velmi důležité setkání, denuklearizace Korejského poloostrova," dodal podle agentury Reuters.
Krátce před tím napsal Trump na twitteru, že přípravy historické schůzky postupují velmi dobře a stanovuje se místo a termín. V pátek uvedl, že jako dějiště rozhovorů jsou ve hře dvě či tři místa.
Nový šéf americké diplomacie Mike Pompeo v rozhovoru v televizi ABC prohlásil, že po nedávné schůzce s Kimem vidí "opravdovou příležitost" k dosažení dohody o ukončení severokorejského jaderného programu.
"Je naší povinností angažovat se v diplomatických rokováních a pokusit se nalézt mírové řešení, aby Američany neohrožoval Kim Čong-un a jeho jaderný arsenál. Taková je mise. Takový je cíl," řekl Pompeo s tím, že se severokorejským vůdcem mluvil o "kompletním, ověřitelném a nezvratném mechanismu" vedoucímu k denuklearizaci.
Režim v Pchongjangu čelí sankcím
Totalitní KLDR čelí kvůli svému jadernému a raketovému programu mezinárodním sankcím. Středisko na severu země se po poslední jaderné zkoušce loni v září pravděpodobně zčásti propadlo a zřejmě není dál použitelné. Naznačuje to čínský výzkum, z něhož před třemi dny citovala agentura AP.
Pchjongjang ještě před několika měsíci vyhrožoval útokem na americký tichomořský ostrov Guam a na Jižní Koreu, která je spojencem USA. Trump na raketový a jaderný program KLDR odpověděl uvalením nových sankcí. Kim Čong-una v minulosti označil za "malého a tlustého" a za "rakeťáka". Vůdce KLDR zase o Trumpovi řekl, že je choromyslný.
Nedávno však Trump prohlásil, že si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který zajistí bezpečnost, mír a prosperitu na Korejském poloostrově, zbaveném jaderných zbraní.
V rámci sbližování obou zemí Korejského poloostrova Kim Čong-un na pátečním summitu také slíbil, že KLDR posune svůj čas o 30 minut dopředu a sladí tak tamní hodiny s Jižní Koreou. Pchjongjang za jihokorejským časem o půl hodiny zaostává od roku 2015. Posun zavedl komunistický režim při příležitosti 70. výročí konce japonské nadvlády a vysvětlil jej jako skoncování s praktikou zavedenou japonskými kolonizátory.