Přípravy na setkání s Kimem jdou velmi dobře, chválí si Trump. Místo zatím není jasné

ČTK ČTK
28. 4. 2018 17:27
Trump však také znovu upozornil, že se nenechá Severní Koreou ovlivnit a že pokud summit k žádnému výsledku nepovede, jednání opustí.
Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump.
Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump v sobotu hovořil s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem o své chystané schůzce s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Přípravy jdou podle Trumpa velmi dobře, místo a termín se stále upřesňuje, napsal americký prezident na twitteru.

Den po pátečním historickém summitu KLDR a Jižní Koreje Trump také uvedl, že o korejských jednáních hovořil i s japonským premiérem Šinzóem Abem.

"Právě jsem měl dlouhý a velmi dobrý rozhovor s prezidentem Jižní Koreje. Věci jdou velmi dobře, čas a místo setkání se Severní Koreou stanovujeme," napsal Trump na twitteru v sobotu odpoledne SELČ (dopoledne místního času).

Summit Trumpa s lídrem KLDR je plánován na konec května, případně na začátek června. Datum ale zatím není známo, stejně jako místo setkání. V pátek Trump uvedl, že jako dějiště schůzky jsou ve hře dvě či tři místa. Zopakoval také, že se nenechá Severní Koreou ovlivnit a že pokud summit k žádnému výsledku nepovede, jednání opustí.

V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení Korejského poloostrova v 50. letech. Kim Čong-un se v pátek stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950-53) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.

Mnozí analytici pohlížejí skepticky na možnost, že by se KLDR vzdala svého jaderného arzenálu, který vyvíjela a bránila desítky let. Podle některých se Pchjongjang pouze snaží dosáhnout zmírnění mezinárodních sankcí. Podle skeptiků KLDR přistoupí maximálně na zmrazení jaderného programu, nikoli na úplnou denuklearizaci. Možná bude pokračovat ve vývoji jaderných zbraní tajně.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy